| Wyświetleń:3658

G-U dla BRaIn Łódź – innowacyjne rozwiązania dla innowacyjnych badań

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

BRaIn Łódź (wizualizacje: arch3Designer; główny projektant: Andrzej Szurmak, Architekton Sp. z o.o.)

fot. arch3Designer | BRaIn Łódź (wizualizacje: arch3Designer; główny projektant: Andrzej Szurmak, Architekton Sp. z o.o.)

W Łodzi powstaje spektakularna inwestycja Uniwersytetu Medycznego, czyli ośrodek BRaIn (Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji) ze specjalistycznymi laboratoriami. Projekt ten tworzony jest z myślą o prowadzeniu innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia. W obiekcie, a dokładnie w nowo budowanym budynku A5, zastosowane zostały rozwiązania G-U do drzwi wejściowych, ewakuacyjnych i przeciwpożarowych.


Bezpieczna praca


BRaIn Łódź to wielomilionowy projekt, w ramach którego powstają m.in. laboratoria hodowli komórkowych, centrum badań in vivo, laboratorium diagnostyki molekularnej, badań metabolomicznych, analiz genomowych czy analiz białek. W ramach projektu powstaną także jednostki zajmujące się przetwarzaniem danych (Big Data), opracowywaniem rozwiązań w zarządzaniu ochroną zdrowia oraz stosowanymi w nim systemami bioinformatycznymi i biostatystycznymi.

W związku z różnorodnością laboratoriów, jakie mają znaleźć się w budynku A5, niezbędne było wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w zakresie wentylacji. Zapewniono między innymi wentylację mechaniczną schłodzonym powietrzem o odpowiedniej dla laboratoriów chemicznych krotności wymian. Układ wentylacji ogólnej współdziała z układem wentylacji technicznej obsługującej dygestoria.

Dodatkowo układ wentylacyjny laboratoriów, w których będą prowadzone prace nad wirusami, wyposażono w elementy rozdziału powietrza filtrami HEPA, charakteryzującymi się skutecznością filtracji na poziomie 99% – wyjaśnia Łukasz Sitkiewicz, Kierownik Robót Sanitarnych z Konsorcjum Erbud S.A.


Każde pomieszczenie wyposażone będzie w system indywidualnej regulacji temperatury, a podłączenie dygestoriów oraz innego wyposażenia pod system BMS pozwala na ciągły monitoring pracy. W budynku zastosowano również lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń z wirusów, grzybów i bakterii.

Skuteczna ewakuacja


Nie mniej ważne od zabezpieczeń dotyczących bezpośrednio laboratoriów było również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych, na których zastosowano rozwiązania oparte na podzespołach marki G-U. Firma dostarczyła m.in.: kilkanaście wariantów samozamykaczy do drzwi: od samozamykaczy z wbudowanymi trzymaczami magnetycznymi współpracującymi z centralami przeciwpożarowymi (OTS634), po samozamykacze z regulatorami kolejności zamykania (OTS634 Z RKZ) oraz samozamykacze ramieniowe (OTS430) – wszystkie w kolorze czarnym. W obiekcie zastosowano ponadto testowane wcześniej na drogach ewakuacyjnych zamki ewakuacyjne przeznaczone do skrzydła biernego (ryglowanego w posadzce) z możliwością wbudowania elektrozaczepu. 

Tylko nieliczni producenci mogą pochwalić się testami tego typu zamków na drogach ewakuacyjnych. Zastosowany w obiekcie BRaIn, w budynku A5, wariant został dodatkowo wyposażony w siłowniki marki G-U do napowietrzania. Warto podkreślić, że jednymi z ważniejszych powodów wyboru G-U Polska na dostawcę niektórych rozwiązań do obiektu BRaIn był szeroki wachlarz produktów oraz gwarancja terminowych dostaw, co w dobie kryzysu surowcowego jest niewątpliwym atutem – wyjaśnia Dariusz Papierz, przedstawiciel techniczno-handlowy G-U Polska.


Podkreśla on również, że zaletą oferty G-U był także fakt, że wszystkie dostarczone produkty są ze sobą kompatybilne i zaprojektowane jako rozbudowany system wzajemnie wspierających się elementów. A takie podejście zapewnia bezproblemowe i płynne funkcjonowanie dróg ewakuacyjnych, co przekłada się oczywiście na bezpieczeństwo ich użytkowników.

Nowy obiekt, który powstaje na kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego, będzie miał ponad 5 tysięcy mkw. powierzchni. Na potrzeby łódzkiej inwestycji zostaną dodatkowo zaadaptowane (i wyremontowane) dwa pozostałe budynki znajdujące się na terenie kampusu. Inwestorem budowy nowego obiektu i rozbudowy już istniejących jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zalety rozwiązań G-U zastosowanych w budynku A5, w obiekcie BRaIn w Łodzi


Napowietrzanie TA-60 

» inteligentna elektronika sterująca;
» napędy TA-60 w połączeniu z samozamykaczami gwarantują, że w przypadku pożaru drzwi się otworzą, a następnie zamkną w odpowiedniej kolejności, natomiast dźwignie antypaniczne umożliwiają wyjście z budynku w każdej sytuacji;
» automatyczne wyłączenie przeciążeniowe;
» miękki start z pozycji końcowych;
» możliwość fabrycznego lub indywidualnego ustawienia kąta otwarcia, siły zamykania i prędkości (tylko w szczególnych przypadkach);
» możliwość programowania styku bezpotencjałowego (tylko w szczególnych przypadkach),
» kabel z wtyczką umożliwiający szybki montaż i demontaż;
» duże szerokości otwarcia – do 90°;
» odpowiedni do stosowania w wyjściach ewakuacyjnych (do drzwi ewakuacyjnych zgodnie z EN 179 / EN 1125).

OTS430 – górny samozamykacz drzwiowy

» samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1250 mm;
» testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154;
» siła zamykania EN 2-5;
» funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:
  • prędkość zamykania
  • siła domknięcia
» termozawory, dzięki którym funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury;
» zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami;
» maksymalny kąt otwarcia drzwi – 180°;
» kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia;
» kompaktowa, aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.

OTS634 – górny samozamykacz drzwiowy

» samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1100 mm;
» testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154;
» siła zamykania EN 2-4;
» funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:
  • prędkość zamykania
  • siła domknięcia
  • spowolnienie otwarcia
» termozawory – funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury;
» zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami;
» kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia;
» kompaktowa aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.

#okuciadrzwiowe, #drzwiewakuacyjne, #samozamykacze, #wentylacja, #BRaIn, #poznan

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY