| Wyświetleń:3824

Jak czytać oferty od dostawców okien i co oznaczają poszczególne informacje?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak czytać oferty od dostawców okien i co oznaczają poszczególne informacje?

fot. AM OKNA | Jak czytać oferty od dostawców okien i co oznaczają poszczególne informacje?

Okna to jeden z ważniejszych elementów domu. Zapewniają naturalne światło we wnętrzach, wpływają na efekt wizualny i komfort domowników, a także na wysokość rachunków za ogrzewanie.  Wybór odpowiednich okien to bez wątpienia niełatwe zadanie. 


Kolor czy względy wizualne to tylko wierzchołek góry lodowej. Należy zwrócić uwagę na specyfikę techniczną. Tu łatwo się pogubić, oznaczenia takie jak Uw, Rw  Lt czy RC2 mogą być problematyczne w rozszyfrowaniu, dlatego AM OKNA przychodowały krótki przewodnik po parametrach okien. 

U – współczynnik przenikania ciepła


Współczynnik przenikania ciepła jest jednym z ważniejszych parametrów, który należy obliczyć i kontrolować w trakcie budowy domu. Źle skonstruowana izolacja cieplna może powodować nawet 30% straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe zużycie energii, zanieczyszczenie środowiska i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Współczynnik przenikania ciepła U określa zdolność przenikania ciepła przez przegrody budowlane. Określa, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachy, okna, drzwi itp.), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest więc W/(m²·K) Pisząc prościej, współczynnik pozwala określić ilość ciepła, która będzie wydostawać się przez poszczególne przegrody. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej.

Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła U potrzebne są dwie wartości: współczynnik przewodzenia ciepła  λ  i grubość przegrody lub materiału. Wzór przedstawia się tak: U = λ/d; gdzie:  λ – przewodność cieplna, d – grubość przegrody lub materiału.

Wartość współczynnika U dla konkretnych przegród jest inna. Od 2021 roku obowiązują nową nowe normy budowlane, wg których te wartości to:

» 0,30 W/(m²K) dla podłogi na gruncie,
» 0,20 W/(m²K) dla ścian zewnętrznych,
» 0,15 W/(m²K) dla dachów i stropodachów,
» 0,9 W/(m²K) dla okien,
» 1,1 W/(m²K) dla okien połaciowych,
» 1,3 W/(m²K) dla drzwi zewnętrznych.

W przypadku okien możemy wyróżnić trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła: Ug, Uf, Uw.

Współczynnik Ug


Ug to współczynniki przenikania ciepła szyby, czyli charakteryzuje termoizolacyjność samej szyby. W oknach istnieje możliwość zastosowania różnych rodzajów przeszkleń. Pakiety dwu- lub trzyszybowe, wypełnienie przerwy międzyszybowej gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), grubość szyby i szerokość przerwy międzyszybowej – to wszystko ma wpływ na wartość współczynnika Ug

» Przeczytaj całość artykułu na www.amokna.pl 


#szybyzespolone, #parametryszyb, #parametryokien, #gorzowwlk

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

AM OKNA B.Szymkowiak Sp. z o.o. Sp. k.

66-400 Gorzów Wlkp.
Podmiejska 21a
tel.: +48 506-600-668
tel.: +48 512-976-581
tel.: +48 660-523-266
Fax: 0048 95 727 85 60
e-mail: info@amokna.eu
https://www.amokna.pl/
https://www.facebook.com/amokna

https://www.linkedin.com/company/am-okna