Blogi Oknonet.pl

Renowacja starych okien w kamienicy

Poniedziałek, 26 października 2015

Stare kamienice to budynki szczególne i wyjątkowe. Posiadają one niezwykły charakter i klimat, często dopełniony szeregiem tajemnic. Elementem, który przyciąga uwagę, są okna. Wysokie, wykonane z najszlachetniejszego materiału, czyli drewna.

Wiadomo jednak, że drewno, podobnie jak każdy inny materiał, ulega zużyciu. Zniszczone okna, z odpadającą farbą i pęknięciami w futrynie nie tylko szpecą kamienicę, ale także stanowią niedogodność dla jej mieszkańców. 

Ona stają się nieestetyczne i mało ekonomiczne – przez szczeliny i pęknięcia do pomieszczeń przenika wiatr, mróz, a nawet deszcz. W tej sytuacji większość właścicieli staje przed dylematem:

Renowacja okien, czy ich całkowita wymiana?

Odpowiedź – wbrew pozorom – do łatwych nie należy. Wiele kamienic posiada status zabytków, a to oznacza, że okna, podobnie zresztą jak pozostałe elementy architektoniczne, muszą być zgodne z pierwowzorem. Koszty renowacji są wysokie, nie mniej jednak zakup okien zgodnych z pierwowzorem także do tanich nie należą. Większość właścicieli decyduje się na wymianę okien, wychodząc z założenia, że jest to najlepsza alternatywa.

Wiadomo jednak, że okien do zabytkowych kamienic nie można kupić w standardowym sklepie oferującym stolarkę okienną, okna należy zamówić u producenta, który będzie w pełni respektował plastykę oraz pierwotne podziały okna, czyli ilość i wielkość kwater okiennych.

Wbrew pozorom wykonanie okien do zabytkowych kamienic wcale nie jest proste. Zasadniczym problemem staje się podział okna i szerokość listew – parametry te często różnią się od współczesnych standardów.

 

Okna drewniane z Polski, czy z zagranicy ?

Oczywiście można zamówić okna u zachodnich sąsiadów, Niemcy posiadają w tej dziedzinie znacznie większe doświadczenie, należy jednak pamiętać, że ceny mierzone są wartością euro i znacznie przewyższają koszty ustalane przez rodzime firmy.

Należy także pamiętać, że wymianę okien można wykonać dopiero po otrzymaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Decydując się na wymianę okien można skorzystać z oferty producenta, który przygotuje „współczesne” okna zgodnie z przedstawionym pierwowzorem. Można również zamówić replikę okien u doświadczonego stolarza. Warto jednak pamiętać, że przedsięwzięcia te wiążą się z mniejszą lub większą ingerencją w oryginalną architekturę budynku.

Czy są jakieś inne rozwiązania ?

Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć izolację termiczną okna, jest montaż dodatkowego skrzydła wewnętrznego.

Jak widać, możliwości w zakresie renowacji okien w zabytkowych kamienicach jest wiele. Wybór konkretnej alternatywy z założenia należy do właściciela budynku, aczkolwiek jest on prawnie zobligowany do konsultacji z konserwatorem zabytków. W tym momencie pojawia się pytanie:

Czy warto zatem odnawiać stare okna ?

Wydawać się może, że najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana okien. Z całą pewnością jest to alternatywa najwygodniejsza, ale czy słuszna? Wykonanie okien według określonego pierwowzoru wymaga umiejętności, precyzji i doświadczenia. Zawsze istnieje cień ryzyka, że wykonane na zamówienie okna nie będą odzwierciedleniem oryginału.

Najlepszym rozwiązaniem – zdaniem konserwatorów zabytków – jest pozostawienie zabytkowej stolarki i wykonanie renowacji okien. Jest to zadanie kosztowne i czasochłonne, ponadto użytkownicy kamienicy muszą liczyć się z trwającymi nawet kilka tygodni niedogodnościami, jednakże nie ma żadnych obaw, że okna w jakikolwiek sposób będą odbiegały od oryginału. Estetyka i tradycja starych kamienic pozostaje mimo wszystko w naszych rękach. Warto więc rozważyć alternatywne możliwości i wybrać rozwiązanie, które zapewni odpowiednią izolację kamienicy u jednocześnie podkreśli jej unikalny charakter.

Skomentuj / Zobacz komentarze

Zalety nowego profilu Rehau Synego

Wtorek, 13 października 2015

Co charakteryzuje profil Synego? Przede wszystkim jest to wysoka izolacyjność, niezawodna ochrona przed przeciągami i wilgocią. Ponadto więcej światła, cisza i poczucie bezpieczeństwa.

Poniżej przybliżamy atuty nowych okien SYNEGO.

1. Oszczędność energii (dzięki wysokiej izolacyjności termicznej okien).

Inwestując w dobre okna oszczędzisz na zużyciu energii! W porównaniu z obecnym standardem okien, SYNEGO zapewnia do 50% lepszą izolację cieplną. Nieszczelne, stare okna są najsłabszym ogniwem energetycznym w domu. Są słabo izolowane i przestarzałe pod względem technicznym. Na skutek tego kosztowna energia cieplna ucieka przez okna. To się zupełnie nie opłaca! Dzięki oknom SYNEGO z doskonałymi właściwościami izolacji termicznej, zużycie energii zmniejsza się już od pierwszego dnia. Teraz rachunki za ogrzewanie są dużo niższe a ewentualne podwyżki cen energii nie są już straszne. Oszczędzaj na zużyciu energii, nie na oknach.

2. Spokój i cisza, dzięki najlepszej izolacji akustycznej.

Badania wykazały, że regularne obciążenie hałasem, związanym z ruchem drogowym, prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i zwiększa stres. Dzięki SYNEGO można odciąć się od hałasu ulicy, dźwięku kosiarki sąsiada, warkotu aut. Nowoczesne okna SYNEGO nawet 22-krotnie redukują hałas, dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych środków ochronnych. Twój dom stanie się oazą spokoju, w której poczujesz się zrelaksowany.

3. Poczucie bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu indywidualnych rozwiązań ochrony przeciwwłamaniowej.

Dom oznacza pewność, komfort, spokój i zaufanie. Dzięki oknom SYNEGO możesz czuć się w swoim domu bezpiecznie. Większość włamań ma miejsce poprzez łatwo dostępne okna i drzwi. W ponad jednej trzeciej przypadków, dzięki technologii zwiększonego bezpieczeństwa, kończy się jedynie na próbie włamania. Możesz ochronić swój dom, przez odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi. Dzięki SYNEGO zyskasz cenne minuty. System ten oferuje do 10 razy większe zabezpieczenie przeciwwłamaniowe w porównaniu do okien bez zabezpieczeń. Włamywacze bardzo szybko wybierają inny cel, jeśli okno nie daje się podważyć w ciągu kilku sekund.

4. Okna „na błysk” (dzięki unikalnej formule HDF).

Okna SYNEGO są odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu dzięki rewolucyjnej formule HDF (High Definition Finishing). Zaawansowana formuła utrwala powierzchnię i zapewnia niezrównany blask. Okna nie tylko pozostają dłużej czyste, ale także znacznie łatwiej będzie je wyczyścić. Tajemnica formuły HDF kryje się w specjalnej recepturze i ulepszonej metodzie produkcji, która opracowana została w trakcie intensywnych badań doświadczonych inżynierów. Powierzchnia jest w wyczuwalny sposób gładsza i zachwyca nieporównywalnie wyższym stopniem połysku.

5. Gwarancja funkcjonalności i niezawodności.

System SYNEGO nie tylko wygląda doskonale, ale także, nawet po wielu latach użytkowania gwarantuje pełną funkcjonalność. Specjalny system uszczelniający chroni przed przeciągami i wilgocią, a jednocześnie zapewnia optymalną siłę docisku. Dzięki temu otwieranie i zamykanie okien odbywa się bez większego wysiłku.

6. Wybór okna o różnorodnych kształtach i kolorach.

Z SYNEGO można zrealizować własne pomysły. Dzięki bogatej ofercie każde życzenie zostanie spełnione. Znajdź swoją ulubioną barwę wśród ponad 220 kolorów (oklein i lakierów). Wzór możesz wybrać osobno dla strony wewnętrznej i zewnętrznej – na przykład antracyt na zewnątrz, klasyczna biel wewnątrz. Nieważne jaki będzie Twój wybór – okna nawet po wielu latach będą wyglądać tak, jak pierwszego dnia. Projektujesz wygląd okien zgodnie ze swym gustem. Duże, małe, prostokątne, kwadratowe, trójkątne lub okrągłe – z pomocą SYNEGO otwiera się przed Tobą wiele możliwości architektonicznych. Stylowe elementy, szczebliny lub kreatywne podziały okienne nadają dodatkowych akcentów. SYNEGO jest idealnym wyborem zarówno przy renowacji starych budynków, jak i w nowym budownictwie!

7. Odpowiedzialny wkład w ochronę środowiska.

SYNEGO to przemyślane, trwałe okna, na których można polegać. Troska o środowisko i rozważne wykorzystanie surowców oraz energii rozciąga się poza całościowy cykl życia produktu. W myśl koncepcji recyklingu producent odbiera odpady produkcyjne i stare okna do ponownego przetworzenia. Uzyskane surowce zostają w pełni przetworzone i uszlachetnione podczas procesu produkcyjnego, bez utraty jakości. Podczas samego procesu produkcyjnego za pomocą wielu działań zmniejszane jest zużycie energii. Niskie zużycie zasobów jest najlepszym rozwiązaniem, przyczyniającym się do ochrony środowiska. Wybierając profil SYNEGO jesteś eko!

Skomentuj / Zobacz komentarze