Blogi Oknonet.pl

Historia okna

Piątek, 14 sierpnia 2015

Czy patrząc na współczesne budynki ze stali i szkła, których coraz więcej powstaje w naszych miastach, zastanawialiście się jak kiedyś wyglądały okna?

Początkowo okno było jedynie niedużym otworem zrobionym w ścianie domu, a jego zadaniem było oświetlenie pomieszczeń i zapewnienie wentylacji. Nieco później otwór ten ludzie zaczęli wypełniać skórą zwierząt, drewnem bądź tkaniną. Kolejnym krokiem było dodanie okiennic, które można było otwierać i zamykać. Chroniły one mieszkańców przed chłodem, deszczem, śniegiem, silnym wiatrem i nieproszonymi lokatorami.

Szklane okna zawdzięczamy Rzymianom. Oni jako pierwsi zastosowali szkło do okien, a po nich przejęły go inne ludy europejskie. Natomiast na Dalekim Wschodzie, w starożytnych Chinach, Japonii i Korei preferowano bardziej ekonomiczne okna papierowe.

W okresie gotyku okno oprócz funkcji użytkowych zaczęło pełnić także funkcję dekoracyjną. Zaczęto stosować zdobienia, widoczne zwłaszcza w kościołach, ale również w bogatszych domach mieszczańskich.

Neogotyk zasłynął smukłymi, wysokimi oknami witrażowymi a barok licznymi zdobieniami i modnymi wówczas złoceniami. W Renesansie popularne były łuki oraz rustyka.

W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu, a co za tym idzie ogromne zmiany społeczno-ekonomiczne. W architekturze powrócono do prostych form, postawiono mocniej na funcjonalność, wzorując się przy tym na budowlach klasycznych. Okna były głównie prostokątami albo kwadratami a dekoracje, jakie wówczas stosowano to trójkątne portyki z motywami antycznymi bądź kwiatowymi.

Na ziemiach polskich okna szklane stały się bardziej popularne dopiero w XIV wieku. Nie zachowały się jednak niemal żadne oszklone otwory okienne pochodzące z okresu wcześniejszego niż XVIII wiek (tylko kilka sztuk szyb datowanych na XVI wiek).

Pod koniec XVIII wieku rozpowszechniło się szkło taflowe odlewane. Używano również szkła pochodzącego z Francji, Wenecji oraz Flandrii. W XVII wieku znano już okna podwójne, ale nie były one popularne.

Skomentuj / Zobacz komentarze