Blogi Oknonet.pl

Prawidłowa konserwacja okien PCV

Poniedziałek, 27 lipca 2015

W Twoim mieszkaniu lub domu właśnie zamontowano nowe okna? Radzimy, jak o nie dbać, by zawsze wyglądały jak nowe! Przeczytaj nasze porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji okien z PCV.

 

WŁAŚCIWE CZYSZCZENIE

1. Bezpośrednio po zamontowaniu nowych okien usuń dokładnie folię ochronną umieszczoną na profilach okiennych.

2. Usuń wszelkie zabrudzenia powstałe podczas montażu. Zrobisz to bez problemu przy pomocy miękkiej ściereczki i używając dostępnego na rynku środka czyszczącego.

3. Szyby okienne najlepiej pielęgnować czystą ciepłą wodą oraz specjalną ściereczką do mycia szyb. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować:

- agresywnych albo opartych na bazie rozpuszczalnika produktów czyszczących

- produktów do polerowania

- środków do szorowania

- szczotek drucianych, szorstkich gąbek, twardych przedmiotów (takich jak nóż, szpachtułka, itp.)

- agresywnych środków czyszczących, takich jak rozpuszczalnik, czy aceton.

Do czyszczenia okien najlepsze będą specjalne, antybakteryjne środki pielęgnacyjne nie zawierające rozpuszczalników, posiadające neutralne ph. Odpowiednie produkty znajdziesz w specjalistycznych sklepach i marketach budowlanych.

 

NIEZWYKLE WAŻNE: WIETRZENIE

Nowoczesne okna pomagają zaoszczędzić energię ponieważ są naprawdę szczelne. W pomieszczeniach jest dzięki temu dużo cieplej a nasze opłaty za ogrzewanie zmniejszają się. Jest również o wiele ciszej, bo takie okna potrafią skutecznie wytłumić odgłosy dochodzące z zewnątrz.

Z uwagi na szczelność okien - ogromne znaczenie ma prawidłowe i regularne wietrzenie pomieszczeń! Nie zapominaj o tym, ponieważ dzięki wietrzeniu:

- wymieniamy "zużyte" powietrze świeżym

– regulujemy temperaturę we wnętrzu i wilgotność powietrza, eliminujemy nieprzyjemny zapach

– usuwamy nadmiar wilgoci, zapobiegając w ten sposób powstawaniu grzybów pleśniowych.

 

Zimą należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy w ciągu dnia. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy na około 4 minuty otworzymy wszystkie okna na oścież tworząc tzw. przeciąg. Daje to o wiele lepsze rezultaty niż uchylanie okna na wiele godzin. Nastąpi wtedy całkowita wymiana powietrza. W ten sposób ograniczamy do maximum straty ciepła, ponieważ ściany i meble nie zdążą się w tym czasie wychłodzić.

 

PRAWIDŁOWA KONSERWACJA I PIELĘGNACJA

Wiele osób o tym zapomina a przynajmniej raz w roku powinno się naoliwić wszelkie ruchome części okuć. Można to zrobić używając zwykłego oleju kuchennego. Dzięki temu zabiegowi okna będą prawidłowo i płynnie funkcjonować. Co jakiś czas przemywamy wszystkie uszczelki wodą i konserwujemy specjalnym silikonem do uszczelek. Aby sprawdzić, czy ruchome elementy okuć są wystarczająco mocno przymocowane oraz czy poprawnie funkcjonują, polecane jest zlecenie fachowej konserwacji specjalistycznej firmie. Zimą należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie. Stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że Twoje okna będą idealnie funkcjonować i znakomicie wyglądać przez wiele lat.

Skomentuj / Zobacz komentarze