Blogi Oknonet.pl

Parę słów o różnych gatunkach drewna

Piątek, 24 kwietnia 2015

Które drewno nadaje się do produkcji okien, a które nie?

Jeden z najpopularniejszych w Polsce gatunków drewna to sosna. Gęstość drewna sosnowego waha się od 420 do 550 kg/m³. Sosna ma zabarwienie od jasnożółtego do jasnobrązowego, zdobią ją dekoracyjne słoje. Jest to drewno sprężyste i dość łatwe w obróbce. Posiada także w miarę dobrą wytrzymałość.

Drewno sosnowe, dzięki znacznej zawartości żywicy, posiada zadowalającą odporność na działanie wilgoci. Jednak z drugiej strony spora zawartość żywicy może powodować występowanie w nim tzw. wad ukrytych. Najczęściej występująca wada to obecność pęcherzy żywicznych.

Sosna daje się łatwo impregnować i malować, co w połączeniu ze wspomnianymi wyżej cechami oraz dużą dostępnością tego gatunku drewna, czyni je podstawowym surowcem do wyrobu okien.

Inny, popularny w naszym kraju gatunek drewna to świerk. Gęstość drewna świerkowego wynosi od 420 do 470 kg/m³. Posiada on trochę gorsze właściwości niż sosna, ale ma jedną niezaprzeczalną zaletę – jest od niej tańszy. Świerk niestety dosyć łatwo pęka. Jest ciężki w obróbce mechanicznej. Źle się go struga ze względu na sporą liczbę sęków. Jest to jeden z powodów, dla których wyroby z drewna świerkowego, jako materiału do produkcji okien, najczęściej pokryte są powłokami kryjącymi np. farbami.

Do produkcji stolarki okiennej nadaje się jedynie świerk górski. Świerk nizinny, który łatwiej ulega biologicznej korozji i jest o wiele mniej odporny na wilgoć nie nadaje się do produkcji okien.

Kolejny gatunek o którym warto wspomnieć w kontekście okien to Meranti. Jego gęstość oscyluje w granicach od 390 do 800 kg/m³. Jest to drewno egzotyczne o czerwonawym zabarwieniu i wyraźnym, cętkowanym wzorze. Okna wyprodukowane z Meranti często nazywane są przez producentów „mahoniowymi”, jednak Meranti po to prostu gatunek sosny uprawiany na plantacjach w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Pomimo, że z wyglądu przypomina mahoń, to jego właściwości techniczne są dużo gorsze.

Do Polski sprowadza się Meranti różnej jakości. Na rynek trafiają zarówno bardzo dobre jakościowo, jak i takie, które zupełnie nie nadają się do produkcji okien, czyli te o zbyt małej gęstości. Dlatego też, jeśli okna z Meranti pojawiają się w zbyt niskiej cenie, należy sprawdzić u producenta informacji o gęstości drewna, z którego zostały wykonane. Parametry minimalne gęstości drewna muszą wynosić nie mniej niż 450 kg/m³.

Modrzew to najlepsze i najtrwalsze drewno iglaste. Ma gęstość ok. 550 kg/m³. Jest bardzo odporny na wilgoć. Pod jej wpływem prawie się nie odkształca i nie ulega korozji biologicznej. Jest gatunkiem rzadko spotykanym i przez to drogim. Źle się barwi, musi wcześniej zostać "odżywiczony".

Na koniec najlepszy surowiec budowlany z drzew liściastych, lepszy od sosny i modrzewia - dąb. Jego gęstość waha się między 550 a 750 kg/m³. Drewno dębowe jest twarde, bardzo wytrzymałe oraz odporne na ścieranie i zmienne warunki wilgotnościowe. Pod wpływem wilgoci nieznacznie się odkształca. Jego główną wadą jest wysoka cena. Ponadto warto wiedzieć, że dąb czernieje pod wpływem wody, niektórych klejów oraz w kontakcie ze stopami żelaza. Dębowe okna najczęściej wykonuje się na indywidualne zamówienie.

Skomentuj / Zobacz komentarze

Okna dźwiękoszczelne - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Piątek, 10 kwietnia 2015

Nie zawsze mamy możliwość wyboru miejsca, w którym przyjdzie nam zamieszkać. Marzenia o domu pod lasem czasem trzeba odłożyć na później, na rzecz dobrze skomunikowanego mieszkania w centrum miasta.

Wszystko ma swoje wady i zalety, tak więc bogactwo i bliskość infrastruktury, krótka droga do pracy, szkoły, czy sklepów potrafi zrekompensować hałas ruchliwej ulicy za oknem. Możemy jednakże ograniczyć nieco ten uciążliwy hałas dzięki wstawieniu odpowiednich okien. W pierwszej kolejności, należy zadbać o to, aby miały one jak najwyższy współczynnik izolacyjności dźwiękowej Rw.

Wartość tego współczynnika wyraża się w decybelach (dB) i wskazuje, ile hałasu z zewnątrz przepuszcza okno. Standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 33-35 dB.

Warto wiedzieć, że na izolacyjność dźwiękową okna mają wpływ takie czynniki jak:

  • materiał ramy
  • grubość zastosowanych szyb
  • ilość szyb
  • połączenia okna ze ścianą.

 

Co zrobić, żeby hałas z zewnątrz nie przedostawał się do mieszkania?

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed hałasem możemy zdecydować się na okna, w których zastosowano szyby ze szkła dźwiękoszczelnego. Przy takich oknach izolacyjność akustyczna może być podwyższona nawet do poziomu 47 dB!

Pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić, czy izolacyjność akustyczna okna potwierdzona jest certyfikatem. Pewność możemy mieć dopiero widząc odpowiedni dokument potwierdzający, że wybrane przez nas okno faktycznie spełnia określane przez producenta parametry.

Niestety sam wybór okna dźwiękoszczelnego nie rozwiąże całkowicie problemu. Bardzo ważne jest także, w jaki sposób okno zostało zamontowane w otworze okiennym. Aby zapewniało komfort mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na staranność montażu. Połączenie okna z ościeżą musi być szczelne!

Jak jeszcze możemy zmniejszyć hałas?

Mieszkanie lub dom będą cichsze kiedy odpowiednio zaplanujemy bądź zmienimy jego aranżację. Dźwięk rozchodzi się dużo intensywniej w pustych pomieszczeniach. Meble, zasłony, dywany, czy obrazy mogą dodatkowo wpływać na jego tłumienie. Jeśli decydujemy się na minimalistyczny wystrój wnętrza, który najczęściej zakłada brak zasłon, czy dywanów, tym bardziej powinniśmy zadbać o dźwiękoszczelność okien. Ponadto jeśli mamy możliwość zaprojektowania układu funkcjonalnego naszego lokum, pokoje sypialne umieśćmy w części wychodzącej na podwórko / ogród, a nie na ulicę. 

Skomentuj / Zobacz komentarze