Blogi Oknonet.pl

Trudny wybór? Okna alu, czy pcv?

Wtorek, 31 marca 2015

Aluminium

Okna aluminiowe są popularne wśród projektantów. Często stosowane w nowoczesnych biurowcach, galeriach handlowych, obiektach hotelowych, wszędzie tam, gdzie projekt budynku przewiduje duże powierzchnie przeszklone. Aluminium, jest materiałem lekkim, niekorodującym, a jednocześnie odpowiednio sztywnym, świetnie więc nadaje się do takich zastosowań.

Ostatnio na aluminium zwrócili też uwagę prywatni inwestorzy, z uwagi na jego nowoczesny, surowy wygląd, idealnie pasujący do projektów nowoczesnych domów, których powstaje coraz więcej, w miejsce nieciekawych klocków z lat 70 i 80. Jednakże alumininium, posiadając liczne zalety, posiada niestety także pewną wadę. Mianowicie są to gorsze parametry izolacyjności cieplnej niż PCV i drewno. 

 

PCV

Polichlorek Winylu, czyli PCV także nie jest materiałem idealnym. Jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury, przez co nie sprawdza się jako materiał dla dużych powierzchni przeszklonych, przeciwnie do aluminium. Jednak okna "plastikowe" wypadają dużo lepiej pod względem izolacyjności cieplnej, dlatego też, o wiele bardziej niż aluminium nadają się do stosowania w mieszkaniach i domach.

 

Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Czy można pogodzić dwie zalety: „nowoczesne” i „ciepłe”? Jest pewien sposób. Dla tych, którzy chcą zachować przyzwoite parametry izolacyjności cieplnej, przy zachowaniu nowoczesnego wyglądu stworzono nakładki aluminiowe. W budynkach mieszkalnych można montować „ciepłe” okna z PCV z nakładkami aluminiowymi. Z zewnątrz taie okno nie różni się praktycznie wyglądem od tego z aluminium, a zastosowana nakładka dodatkowo chroni „plastik” przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, wydłużając żywotność okna.

To samo rozwiązanie dotyczy także okien z drewna. Do nich również możemy zastosować zewnętrzną nakładką aluminiową.

Skomentuj / Zobacz komentarze

Okna pasywne

Czwartek, 5 marca 2015

Okno pasywne nie jest to w zasadzie typ okna. Termin pasywny dotyczy cech izolacji cieplnej w oknie.

Okno pasywne oferuje szczególnie wysoką wartość izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła Uw musi spełniać normy europejskie i być mniejszy lub równy 0,8 W/m2K. Każde okno z UW-wartości mniejszej lub równej 0,8 W/m2K jest więc oknem pasywnym i nadaje się do montażu w domach pasywnych (domy o podwyższonych parametrach izolacyjnych, oraz rozwiązaniach mających na celu zminimalizowanie zużycia energii) i kwalifikuje się do wsparcia w ramach odpowiednich programów dofinansowania.

Pasywne okna nie są ograniczone tylko do montażu w domach pasywnych. Okna spełniające standard domu pasywnego mogą być stosowane w projektach modernizacyjnych w starszych budynkach, jak również w każdym nowym budynku. Pasywne okna w domu zwiększą Twój komfort życia i co najważniejsze zmniejszą comiesięczne koszty ogrzewania!

Skomentuj / Zobacz komentarze

Optymalne warunki a wentylacja

Czwartek, 5 marca 2015

W dzisiejszych czasach nasz styl życia powoduje, że zdecydowaną większość doby przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednia wentylacja w mieszkaniach i biurach.

 

Gwarancją efektywnej pracy, czy wypoczynku są idealne do tego warunki. Tymczasem wadliwa wentylacja może wywoływać u nas poczucie większego zmęczenia, a nawet migreny. Wentylacja powinna zadbać o to, aby utrzymywana była odpowiednia temperatura, a wymiana powietrza na świeże następowała regularnie. Warto pamiętać o tym przy wyborze okien, które są najlepszym sposobem zapewniającym cyrkulację. Przy szczelnych oknach bez nawiewników nie ma możliwości samoistnej wymiany powietrza. Regulację napływu zrzucamy na użytkownika okien, czyli na nas samych, co staje się mało komfortowe a przy użytkowaniu urządzeń gazowych wręcz niebezpieczne. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku są nawiewniki. Nawiewniki to bardzo proste rozwiązanie gwarantujące grawitacyjną wymianę powietrza. Przeważnie znajdują się w górnej części okna lub obok w ścianie. Zakup takiego rozwiązania to stosunkowo niewielki koszt ok. 200-400 zł z montażem, zależnie od jakości, a korzyści to min.

  • zmniejszona utrata ciepła porównując do normalnego otwierania czy rozszczelnienia
  • nie skrapla się para wodna a w związku z tym nie pojawia się pleśń i grzyb
  • brak przeciągów.

Jeżeli pójdziemy o krok dalej i wybierzemy nawiewniki higrosterowane (otwierają się zależnie od wilgoci w pomieszczeniu), regulacja wentylacji działa automatycznie i spada z nas obowiązek stałego kontrolowania tego procesu.

 

 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Renowacja starych okien w kamienicy

Środa, 4 marca 2015

Okna w starych kamienicach wykonane są najczęściej z jednego z najszlachetniejszych materiałów, czyli drewna. Wyglądają bardzo ładnie, nadają charakter i świadczą o zabytkowości budynku. Jest tylko jedna wada: są narażone na działanie warunków atmosferycznych i co jakiś czas wymagają odświeżenia.

Kiedy jest to potrzebne? Wtedy, kiedy widzimy na ramie okiennej wzdłużne pęknięcia.  Metoda renowacji okien jest bardzo prosta. Zabezpieczamy szyby taśmą malarską, odkręcamy ślusarkę okienną, a pęknięcia i szczeliny uzupełniamy za pomocą kitu. Przed malowaniem bardzo ważną kwestią jest usunięcie starej farby, zwracając szczególną uwagę na załamania i szczeliny, gdzie warstwa farby jest najgrubsza. Po skończonym szlifowaniu usuwamy powstały pył. Tak przygotowane okno możemy pomalować. Na pędzel nakładamy niewielką ilość farby i malujemy od góry do dołu długimi pociągnięciami pędzla. Dzięki temu  nie pozostaną brzydkie smugi. Przy zamalowywaniu kitu, czy ram okna farba powinna pokrywać ok. 1 mm szkła, jako dodatkowa warstwa ochronna zapobiegająca przedostawaniu się wody.


Najlepszymi farbami do malowania drewnianych okien są emalie alkilowe o zdecydowanie lepszej trwałości od akrylowych odpowiedników.

Skomentuj / Zobacz komentarze

Uszczelnianie okien

Środa, 4 marca 2015

Za oknami szaruga i wieje, grzejniki mamy rozkręcone maksymalnie a siedząc pod oknem czujemy chłód. Jest to problem związany z nieszczelnymi oknami, które mogą powodować utratę ciepła w pomieszczeniu nawet do 30%.
Przyczyn nieszczelności jest kilka. Jedna z nich to niedociągnięcia montażysty, co jest raczej rzadkością. W takim przypadku najczęściej występują szczeliny pomiędzy ścianą a oscieżnicą. Rozwiązaniem problemu będzie reklamacja, ponieważ szpary wypełniamy pianką montażową.
Jeżeli mamy do czynienia z nowymi oknami wystaczającym zabiegiem może być "podciągnięcie na zawiasach", ale co zrobić w przypadku systemów okiennych starej generacji? Otóż sposobów jest kilka. Najprostszą z technik jest tak zwany test papierka. Papierek wkładamy między ościeżnicę i skrzydła, ale nie na ryglu i zamykamy okno. Jeżeli papier można łatwo usunąć znaczy to, że musimy wyregulować docisk.
Doraźną pomocą może okazać się samoprzylepna uszczelka o odpowiednim przekroju (P,D..), którą możemy kupić w każdym sklepie typu Castorama etc. Układamy je na oscieżnicy którą wcześniej odpowiednio przygotowujemy. Powierzchnia musi być gładka, więc zdrapujemy złuszczoną farbę framugi (okna stare), wygładzamy papierem ściernym i malujemy. Przyklejamy uszczelkę pamiętając o tym, żeby okno po zamknięciu przylegało szczelnie do paska uszczelniającego.
Ciekawym sposobem jest rozwiązanie polegające na posmarowaniu wyczyszczonej framugi silikonem, na ramę okienną naklejamy folię, którą smarujemy płynem do mycia naczyń. Zamykamy okno, silikon wówczas idealnie dopasowuje się i wysycha. Otwieramy, sciągamy folię ochronną i problem szpar jest wyeliminowany.
 Kiedy wszystkie z powyższych środków zawodzą jest to dla nas sygnał, żeby zastanowić się nad wymianą okien na nowe. Skomentuj / Zobacz komentarze

Pomiar okna

Środa, 4 marca 2015

Pomiar okna można podzielić ze względu na to, gdzie wstawiamy okno: czy jest to budynek w stanie surowym, czy ma być to wymiana istniejących okien. Wpływ na pomiary ma też typ okien np. okna typu szwedzkiego lub okna podwójne (skrzynkowe) mierzy się nieco inaczej.


Jeżeli w grę wchodzi budynek w stanie surowym taki pomiar jest bardzo łatwy. Generalna zasada jest taka, że okno powinno być o 3 cm węższe niż otwór i 5 cm niższe. Po bokach pozostaje luz na piankę uszczelniającą a u dołu miejsce na parapet.
Przy oknach typu szwedzkiego wymiary zdejmujemy od wewnątrz. Szerokość pomniejszamy o 2 cm, a wysokość o ok. 1,5 cm. Upewniamy się mierząc otwór z zewnątrz i w przypadku, gdy jest taki sam lub minimalnie większy od naszego okna wszystko jest w porządku, jest to mur bez węgarka (fragment muru nachodzący na okno). Natomiast jeżeli mur jest mniejszy od naszego okna, to mur posiada węgarek i przy pomiarach musimy zastosować metodę pomiaru okien skrzynkowych.


W przypadku okien skrzynkowych mierzymy otwór z zewnątrz. Do szerokości dodajemy 10 cm, a do wysokości 5 cm i to jest wymiar naszego okna. Drugi etap to pomiar otworu wewnątrz, który oczywiście musi być większy od naszego okna. Montaż taki jest zazwyczaj droższy ponieważ pozostaje dużo wolnego miejsca przy dopasowywaniu okna i sporo ubytków do wypełnienia pianką montażową.

 

Skomentuj / Zobacz komentarze