Blogi Oknonet.pl

Prawidłowa konserwacja okien drewnianych

Poniedziałek, 21 grudnia 2015

Drewniane okna niejednego już urzekły swoim szlachetnym pięknem i naturalnym charakterem. Dziś wyjaśniamy jak zadbać o to, by czarowały nas jak najdłużej.

Okna z drewna współcześnie postrzegane są jako towar luksusowy. Nie dość, że drewniane obudowy są droższe od plastikowych, a nierzadko nawet od aluminiowych, to wymagają częstej i dość kosztownej pielęgnacji. Wiele osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie, wskazując, że poza niewątpliwymi walorami estetycznymi (zwłaszcza na tle drewnianej zabudowy domu), drewno jest tworzywem naturalnym i ekologicznym, które dobrze reguluje wilgoć w pomieszczeniu, doskonale utrzymuje ciepło, a także nie wydziela szkodliwych gazów w razie ewentualnego pożaru. Zdecydowanym na takie rozwiązanie radzimy jak zachować drewno w dobrym stanie na długie lata.

Podstawowym sposobem pielęgnacji drewnianych okien jest ich regularne i dokładne czyszczenie. Należy czynić to co najmniej dwa razy do roku, przecierając okna wodą i łagodnym środkiem czyszczącym (takim, który zawiera substancji ściernych ani rozpuszczających i penetrujących powierzchnie). Podkreślamy, że mycie nie jest zabiegiem tylko kosmetycznym: utrzymywanie okien w czystości zapobiega przede wszystkim powstawaniu grzybów, które niszczą powłokę lakierniczą, a w dodatku mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na koniec procesu czyszczenia okien nie zapominajmy, by nasmarować ramę specjalną, przeznaczoną do pielęgnacji drewna emulsją.

Raz na kilka lat, kiedy zauważymy, że warstwa lakieru uległa zauważalnemu pomniejszeniu lub pojawiły się na niej pęknięcia, powinniśmy poddać okna bardziej gruntownej renowacji. Ważne jest, aby używać w tym celu tych samych emulsji i lakierów, których oryginalnie użył producent, a całość okna uprzednio dokładnie umyć. Przed nałożeniem lakieru powinniśmy także naturalnie dokładnie przeszlifować uszkodzone miejsca papierem ściernym. Powinniśmy również pamiętać, by renowacji drewna nie dokonywać w zimie (najlepiej, by temperatura przekraczała 10°C) ani przy silnym nasłonecznieniu.

Niekiedy może się również zdarzyć, że na drewnianych ramach okna pojawią się żółtawe zabarwienia z sęków. Są to plamy żywiczne, a ich powstawanie jest procesem zupełnie naturalnym. W celu zmniejszenia plam z żywicy możemy użyć delikatnej szmatki zamoczonej w roztworze wody i spirytusu.

Na koniec, nie należy zapominać o okuciach, które są ważnym elementem każdego okna. Chcąc zapewnić bezproblemowe działanie ich mechanizmów, powinniśmy, najlepiej nie rzadziej niż dwa razy do roku, smarować je specjalnym preparatem, przeznaczonym do oliwienia, ewentualnie wazeliną. Podkreślamy jednak, że nie wskazane jest stosowanie w tym celu produktów przeznaczonych do innego użytku, np. masła lub oleju spożywczego.

Komentarze