Blogi Oknonet.pl

Czy można zapobiec parowaniu okien?

Czwartek, 26 listopada 2015

Parowanie okien jest bardzo powszechnym problemem w wielu mieszkaniach i domach. Najczęściej powodem tego jest popularne zjawisko fizyczne nazywane skraplaniem się pary wodnej. Okno jest najcieńszą „ścianą” budynku, a pojawianie się wody na zewnętrznym pakiecie okna wynika z wielu czynników. Zwykle są to zmiany temperatury, wysoka wilgotność powietrza, a nawet roślinność, która wzmaga parowanie. To normalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Kiedy zatem zacząć się martwić?

Problemem jest pojawienie się wody i zaparowanie wewnętrznego pakietu okna. Szyba wewnątrz budynku nie powinna się „pocić”. Jeżeli takie zjawisko występuje w naszym domu, najprawdopodobniej nie posiadamy odpowiedniej wentylacji. Czasami para pojawia się pomiędzy szybami okna. Wówczas można mówić o rozszczelnieniu pakietu, a okno można uznać za niespełniające swojej funkcji. Prowadzi to do powstawania zacieków, których nie można się pozbyć, zakłócających widok na zewnętrzny krajobraz.

Jak więc uniknąć takich sytuacji, skoro osadzanie się pary wodnej w najzimniejszych miejscach jest normalnym zjawiskiem podczas gotowania, prasowania, czy nawet oddychania? Normalnym, ale niepożądanym. Szczelne okna zapobiegają dostawaniu się do naszego wnętrza zimnego powietrza, ale również nie pozwalają uciekać ciepłemu powietrzu z naszych domów. To ogromna zaleta, którą jednak należy wesprzeć nowoczesnymi rozwiązaniami prowadzącymi do poprawienia wentylacji naszych wnętrz.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników. Są to urządzenia, które doprowadzają powietrze do pomieszczeń z zastosowaniem wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej, czy hybrydowej. Ich największą zaletą jest doprowadzanie powietrza w sposób ciągły oczywiście mieszcząc się w dopuszczalnych normach. Stosujemy je wyłącznie w pokojach, ewentualnie w kuchni, a reszta mieszkania jest wentylowana powietrzem przepływającym przez kanały wentylacyjne.

Wyróżniamy nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i sterowane ręcznie. Technologia każdego z nich pozwala na decydowanie przez użytkowników o ilości dostarczanego powietrza lub zdaniu się zupełnie na funkcje urządzenia i automatyczne dostosowanie cyrkulacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy parowania szyb i nadmiernej wilgoci, która prowadzi do powstawania pleśni i grzyba. Dzięki odpowiedniemu przepływowi powietrza nasze samopoczucie będzie lepsze – unikniemy bólów głowy i uczuleń (jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla alergików). Zostanie rozwiązany problem z niedoborem powietrza niezbędnego do rozpalania piecyków gazowych i spalania paliwa w kominkach oraz zmniejszy się kondensacja toksyn emitowanych przez meble.

Komentarze