Blogi Oknonet.pl

Renowacja starych okien w kamienicy

Poniedziałek, 26 października 2015

Stare kamienice to budynki szczególne i wyjątkowe. Posiadają one niezwykły charakter i klimat, często dopełniony szeregiem tajemnic. Elementem, który przyciąga uwagę, są okna. Wysokie, wykonane z najszlachetniejszego materiału, czyli drewna.

Wiadomo jednak, że drewno, podobnie jak każdy inny materiał, ulega zużyciu. Zniszczone okna, z odpadającą farbą i pęknięciami w futrynie nie tylko szpecą kamienicę, ale także stanowią niedogodność dla jej mieszkańców. 

Ona stają się nieestetyczne i mało ekonomiczne – przez szczeliny i pęknięcia do pomieszczeń przenika wiatr, mróz, a nawet deszcz. W tej sytuacji większość właścicieli staje przed dylematem:

Renowacja okien, czy ich całkowita wymiana?

Odpowiedź – wbrew pozorom – do łatwych nie należy. Wiele kamienic posiada status zabytków, a to oznacza, że okna, podobnie zresztą jak pozostałe elementy architektoniczne, muszą być zgodne z pierwowzorem. Koszty renowacji są wysokie, nie mniej jednak zakup okien zgodnych z pierwowzorem także do tanich nie należą. Większość właścicieli decyduje się na wymianę okien, wychodząc z założenia, że jest to najlepsza alternatywa.

Wiadomo jednak, że okien do zabytkowych kamienic nie można kupić w standardowym sklepie oferującym stolarkę okienną, okna należy zamówić u producenta, który będzie w pełni respektował plastykę oraz pierwotne podziały okna, czyli ilość i wielkość kwater okiennych.

Wbrew pozorom wykonanie okien do zabytkowych kamienic wcale nie jest proste. Zasadniczym problemem staje się podział okna i szerokość listew – parametry te często różnią się od współczesnych standardów.

 

Okna drewniane z Polski, czy z zagranicy ?

Oczywiście można zamówić okna u zachodnich sąsiadów, Niemcy posiadają w tej dziedzinie znacznie większe doświadczenie, należy jednak pamiętać, że ceny mierzone są wartością euro i znacznie przewyższają koszty ustalane przez rodzime firmy.

Należy także pamiętać, że wymianę okien można wykonać dopiero po otrzymaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Decydując się na wymianę okien można skorzystać z oferty producenta, który przygotuje „współczesne” okna zgodnie z przedstawionym pierwowzorem. Można również zamówić replikę okien u doświadczonego stolarza. Warto jednak pamiętać, że przedsięwzięcia te wiążą się z mniejszą lub większą ingerencją w oryginalną architekturę budynku.

Czy są jakieś inne rozwiązania ?

Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć izolację termiczną okna, jest montaż dodatkowego skrzydła wewnętrznego.

Jak widać, możliwości w zakresie renowacji okien w zabytkowych kamienicach jest wiele. Wybór konkretnej alternatywy z założenia należy do właściciela budynku, aczkolwiek jest on prawnie zobligowany do konsultacji z konserwatorem zabytków. W tym momencie pojawia się pytanie:

Czy warto zatem odnawiać stare okna ?

Wydawać się może, że najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana okien. Z całą pewnością jest to alternatywa najwygodniejsza, ale czy słuszna? Wykonanie okien według określonego pierwowzoru wymaga umiejętności, precyzji i doświadczenia. Zawsze istnieje cień ryzyka, że wykonane na zamówienie okna nie będą odzwierciedleniem oryginału.

Najlepszym rozwiązaniem – zdaniem konserwatorów zabytków – jest pozostawienie zabytkowej stolarki i wykonanie renowacji okien. Jest to zadanie kosztowne i czasochłonne, ponadto użytkownicy kamienicy muszą liczyć się z trwającymi nawet kilka tygodni niedogodnościami, jednakże nie ma żadnych obaw, że okna w jakikolwiek sposób będą odbiegały od oryginału. Estetyka i tradycja starych kamienic pozostaje mimo wszystko w naszych rękach. Warto więc rozważyć alternatywne możliwości i wybrać rozwiązanie, które zapewni odpowiednią izolację kamienicy u jednocześnie podkreśli jej unikalny charakter.

Komentarze