Blogi Oknonet.pl

Ogród zimowy

Poniedziałek, 14 września 2015

Co to jest ogród zimowy?

Jest to przeszklone pomieszczenie, które najczęściej dobudowuje się do już stojącego budynku. Ogród zimowy bywa też niekiedy nazywany oranżerią (nie zawsze trafnie). Dobrze wkomponowany w otoczenie podnosi prestiż całej posesji, dodając jej uroku i lekkości. Można go użytkować przez cały rok tak, jak każdy inny pokój w domu. Jest ponadto idealnym miejscem do hodowania roślin, które nie przedpadają za zimnem i ich ciekawego eksponowania. Można urządzić w nim słoneczny salon, widokową jadalnię albo pokój do pracy.    

Podczas chłodnych miesięcy pełni funkcję buforu ciepła, umożliwiając zmniejszenie kosztów ogrzewania dzięki wykorzystaniu bezpłatnej energii słonecznej (tzw. efekt cieplarniany).

Latem należy pomyśleć o skutecznej osłonie przeciwsłonecznej (rolety, żaluzje, markizy itp.), a nawet o klimatyzacji, gdyż w takim pomieszczeniu potrafi być naprawdę gorąco. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu.

Ogrody zimowe powstają nie tylko w prywatnych domach, ale również w hotelach, pensjonatach, czy restauracjach. Goście chętnie wybierają stoliki w przeszklonych pomieszczeniach, zwłaszcza kiedy otoczenie obiektu jest atrakcyjne i warte podziwiania (góry, woda, dużo zieleni itp.).

 

Czy wybudowanie ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę?

Jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 25 m kw nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Dodatkowy warunek: łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw działki.

 

Przebieg budowy

Po wylaniu fundamentu a następnie odpowiednim jego ociepleniu styropianem (unikniemy przemarzania), możemy zająć się wyborem systemu profili i przeszklenia. Dobrym rozwiązaniem będą systemy aluminiowe z izolacją termiczną. Wypełnienie to szkło (najlepiej samoczyszczące) lub poliwęglan. Szyby mogą być pokryte specjalnymi powłokami zabezpieczającymi przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na rynku są też folie ochronne, które ograniczają w dużym stopniu przedostawanie się ciepła na zewnątrz (zima) oraz zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia (lato). 

 

 

Komentarze