Blogi Oknonet.pl

Parę słów o różnych gatunkach drewna

Piątek, 24 kwietnia 2015

Które drewno nadaje się do produkcji okien, a które nie?

Jeden z najpopularniejszych w Polsce gatunków drewna to sosna. Gęstość drewna sosnowego waha się od 420 do 550 kg/m³. Sosna ma zabarwienie od jasnożółtego do jasnobrązowego, zdobią ją dekoracyjne słoje. Jest to drewno sprężyste i dość łatwe w obróbce. Posiada także w miarę dobrą wytrzymałość.

Drewno sosnowe, dzięki znacznej zawartości żywicy, posiada zadowalającą odporność na działanie wilgoci. Jednak z drugiej strony spora zawartość żywicy może powodować występowanie w nim tzw. wad ukrytych. Najczęściej występująca wada to obecność pęcherzy żywicznych.

Sosna daje się łatwo impregnować i malować, co w połączeniu ze wspomnianymi wyżej cechami oraz dużą dostępnością tego gatunku drewna, czyni je podstawowym surowcem do wyrobu okien.

Inny, popularny w naszym kraju gatunek drewna to świerk. Gęstość drewna świerkowego wynosi od 420 do 470 kg/m³. Posiada on trochę gorsze właściwości niż sosna, ale ma jedną niezaprzeczalną zaletę – jest od niej tańszy. Świerk niestety dosyć łatwo pęka. Jest ciężki w obróbce mechanicznej. Źle się go struga ze względu na sporą liczbę sęków. Jest to jeden z powodów, dla których wyroby z drewna świerkowego, jako materiału do produkcji okien, najczęściej pokryte są powłokami kryjącymi np. farbami.

Do produkcji stolarki okiennej nadaje się jedynie świerk górski. Świerk nizinny, który łatwiej ulega biologicznej korozji i jest o wiele mniej odporny na wilgoć nie nadaje się do produkcji okien.

Kolejny gatunek o którym warto wspomnieć w kontekście okien to Meranti. Jego gęstość oscyluje w granicach od 390 do 800 kg/m³. Jest to drewno egzotyczne o czerwonawym zabarwieniu i wyraźnym, cętkowanym wzorze. Okna wyprodukowane z Meranti często nazywane są przez producentów „mahoniowymi”, jednak Meranti po to prostu gatunek sosny uprawiany na plantacjach w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Pomimo, że z wyglądu przypomina mahoń, to jego właściwości techniczne są dużo gorsze.

Do Polski sprowadza się Meranti różnej jakości. Na rynek trafiają zarówno bardzo dobre jakościowo, jak i takie, które zupełnie nie nadają się do produkcji okien, czyli te o zbyt małej gęstości. Dlatego też, jeśli okna z Meranti pojawiają się w zbyt niskiej cenie, należy sprawdzić u producenta informacji o gęstości drewna, z którego zostały wykonane. Parametry minimalne gęstości drewna muszą wynosić nie mniej niż 450 kg/m³.

Modrzew to najlepsze i najtrwalsze drewno iglaste. Ma gęstość ok. 550 kg/m³. Jest bardzo odporny na wilgoć. Pod jej wpływem prawie się nie odkształca i nie ulega korozji biologicznej. Jest gatunkiem rzadko spotykanym i przez to drogim. Źle się barwi, musi wcześniej zostać "odżywiczony".

Na koniec najlepszy surowiec budowlany z drzew liściastych, lepszy od sosny i modrzewia - dąb. Jego gęstość waha się między 550 a 750 kg/m³. Drewno dębowe jest twarde, bardzo wytrzymałe oraz odporne na ścieranie i zmienne warunki wilgotnościowe. Pod wpływem wilgoci nieznacznie się odkształca. Jego główną wadą jest wysoka cena. Ponadto warto wiedzieć, że dąb czernieje pod wpływem wody, niektórych klejów oraz w kontakcie ze stopami żelaza. Dębowe okna najczęściej wykonuje się na indywidualne zamówienie.

Komentarze

Cytuj,, Poniedziałek, 18 maja 2015
Z jakiego opracowania pochodzi ten wpis?