Blogi Oknonet.pl

Okna dźwiękoszczelne - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Piątek, 10 kwietnia 2015

Nie zawsze mamy możliwość wyboru miejsca, w którym przyjdzie nam zamieszkać. Marzenia o domu pod lasem czasem trzeba odłożyć na później, na rzecz dobrze skomunikowanego mieszkania w centrum miasta.

Wszystko ma swoje wady i zalety, tak więc bogactwo i bliskość infrastruktury, krótka droga do pracy, szkoły, czy sklepów potrafi zrekompensować hałas ruchliwej ulicy za oknem. Możemy jednakże ograniczyć nieco ten uciążliwy hałas dzięki wstawieniu odpowiednich okien. W pierwszej kolejności, należy zadbać o to, aby miały one jak najwyższy współczynnik izolacyjności dźwiękowej Rw.

Wartość tego współczynnika wyraża się w decybelach (dB) i wskazuje, ile hałasu z zewnątrz przepuszcza okno. Standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 33-35 dB.

Warto wiedzieć, że na izolacyjność dźwiękową okna mają wpływ takie czynniki jak:

  • materiał ramy
  • grubość zastosowanych szyb
  • ilość szyb
  • połączenia okna ze ścianą.

 

Co zrobić, żeby hałas z zewnątrz nie przedostawał się do mieszkania?

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed hałasem możemy zdecydować się na okna, w których zastosowano szyby ze szkła dźwiękoszczelnego. Przy takich oknach izolacyjność akustyczna może być podwyższona nawet do poziomu 47 dB!

Pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić, czy izolacyjność akustyczna okna potwierdzona jest certyfikatem. Pewność możemy mieć dopiero widząc odpowiedni dokument potwierdzający, że wybrane przez nas okno faktycznie spełnia określane przez producenta parametry.

Niestety sam wybór okna dźwiękoszczelnego nie rozwiąże całkowicie problemu. Bardzo ważne jest także, w jaki sposób okno zostało zamontowane w otworze okiennym. Aby zapewniało komfort mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na staranność montażu. Połączenie okna z ościeżą musi być szczelne!

Jak jeszcze możemy zmniejszyć hałas?

Mieszkanie lub dom będą cichsze kiedy odpowiednio zaplanujemy bądź zmienimy jego aranżację. Dźwięk rozchodzi się dużo intensywniej w pustych pomieszczeniach. Meble, zasłony, dywany, czy obrazy mogą dodatkowo wpływać na jego tłumienie. Jeśli decydujemy się na minimalistyczny wystrój wnętrza, który najczęściej zakłada brak zasłon, czy dywanów, tym bardziej powinniśmy zadbać o dźwiękoszczelność okien. Ponadto jeśli mamy możliwość zaprojektowania układu funkcjonalnego naszego lokum, pokoje sypialne umieśćmy w części wychodzącej na podwórko / ogród, a nie na ulicę. 

Komentarze

Cytuj, Piątek, 10 kwietnia 2015
Wybierając "okna dźwiękoszczelne" warto zwrócić uwagę, czy wartość ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw wyrażona i podawana jest przez sprzedawcę w sposób prawidłowy, czy w sposób nieprawidłowy jak w tym tekście. Wiara, że "Standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 33-35 dB." zaprowadzi nabywców na manowce... w pewnych przypadkach dość hałaśliwe.