Blogi Oknonet.pl

Trudny wybór? Okna alu, czy pcv?

Wtorek, 31 marca 2015

Aluminium

Okna aluminiowe są popularne wśród projektantów. Często stosowane w nowoczesnych biurowcach, galeriach handlowych, obiektach hotelowych, wszędzie tam, gdzie projekt budynku przewiduje duże powierzchnie przeszklone. Aluminium, jest materiałem lekkim, niekorodującym, a jednocześnie odpowiednio sztywnym, świetnie więc nadaje się do takich zastosowań.

Ostatnio na aluminium zwrócili też uwagę prywatni inwestorzy, z uwagi na jego nowoczesny, surowy wygląd, idealnie pasujący do projektów nowoczesnych domów, których powstaje coraz więcej, w miejsce nieciekawych klocków z lat 70 i 80. Jednakże alumininium, posiadając liczne zalety, posiada niestety także pewną wadę. Mianowicie są to gorsze parametry izolacyjności cieplnej niż PCV i drewno. 

 

PCV

Polichlorek Winylu, czyli PCV także nie jest materiałem idealnym. Jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury, przez co nie sprawdza się jako materiał dla dużych powierzchni przeszklonych, przeciwnie do aluminium. Jednak okna "plastikowe" wypadają dużo lepiej pod względem izolacyjności cieplnej, dlatego też, o wiele bardziej niż aluminium nadają się do stosowania w mieszkaniach i domach.

 

Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Czy można pogodzić dwie zalety: „nowoczesne” i „ciepłe”? Jest pewien sposób. Dla tych, którzy chcą zachować przyzwoite parametry izolacyjności cieplnej, przy zachowaniu nowoczesnego wyglądu stworzono nakładki aluminiowe. W budynkach mieszkalnych można montować „ciepłe” okna z PCV z nakładkami aluminiowymi. Z zewnątrz taie okno nie różni się praktycznie wyglądem od tego z aluminium, a zastosowana nakładka dodatkowo chroni „plastik” przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, wydłużając żywotność okna.

To samo rozwiązanie dotyczy także okien z drewna. Do nich również możemy zastosować zewnętrzną nakładką aluminiową.

Komentarze