Blogi Oknonet.pl

Optymalne warunki a wentylacja

Czwartek, 5 marca 2015

W dzisiejszych czasach nasz styl życia powoduje, że zdecydowaną większość doby przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednia wentylacja w mieszkaniach i biurach.

 

Gwarancją efektywnej pracy, czy wypoczynku są idealne do tego warunki. Tymczasem wadliwa wentylacja może wywoływać u nas poczucie większego zmęczenia, a nawet migreny. Wentylacja powinna zadbać o to, aby utrzymywana była odpowiednia temperatura, a wymiana powietrza na świeże następowała regularnie. Warto pamiętać o tym przy wyborze okien, które są najlepszym sposobem zapewniającym cyrkulację. Przy szczelnych oknach bez nawiewników nie ma możliwości samoistnej wymiany powietrza. Regulację napływu zrzucamy na użytkownika okien, czyli na nas samych, co staje się mało komfortowe a przy użytkowaniu urządzeń gazowych wręcz niebezpieczne. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku są nawiewniki. Nawiewniki to bardzo proste rozwiązanie gwarantujące grawitacyjną wymianę powietrza. Przeważnie znajdują się w górnej części okna lub obok w ścianie. Zakup takiego rozwiązania to stosunkowo niewielki koszt ok. 200-400 zł z montażem, zależnie od jakości, a korzyści to min.

  • zmniejszona utrata ciepła porównując do normalnego otwierania czy rozszczelnienia
  • nie skrapla się para wodna a w związku z tym nie pojawia się pleśń i grzyb
  • brak przeciągów.

Jeżeli pójdziemy o krok dalej i wybierzemy nawiewniki higrosterowane (otwierają się zależnie od wilgoci w pomieszczeniu), regulacja wentylacji działa automatycznie i spada z nas obowiązek stałego kontrolowania tego procesu.

 

 

Komentarze