Blogi Oknonet.pl

Renowacja starych okien w kamienicy

Środa, 4 marca 2015

Okna w starych kamienicach wykonane są najczęściej z jednego z najszlachetniejszych materiałów, czyli drewna. Wyglądają bardzo ładnie, nadają charakter i świadczą o zabytkowości budynku. Jest tylko jedna wada: są narażone na działanie warunków atmosferycznych i co jakiś czas wymagają odświeżenia.

Kiedy jest to potrzebne? Wtedy, kiedy widzimy na ramie okiennej wzdłużne pęknięcia.  Metoda renowacji okien jest bardzo prosta. Zabezpieczamy szyby taśmą malarską, odkręcamy ślusarkę okienną, a pęknięcia i szczeliny uzupełniamy za pomocą kitu. Przed malowaniem bardzo ważną kwestią jest usunięcie starej farby, zwracając szczególną uwagę na załamania i szczeliny, gdzie warstwa farby jest najgrubsza. Po skończonym szlifowaniu usuwamy powstały pył. Tak przygotowane okno możemy pomalować. Na pędzel nakładamy niewielką ilość farby i malujemy od góry do dołu długimi pociągnięciami pędzla. Dzięki temu  nie pozostaną brzydkie smugi. Przy zamalowywaniu kitu, czy ram okna farba powinna pokrywać ok. 1 mm szkła, jako dodatkowa warstwa ochronna zapobiegająca przedostawaniu się wody.


Najlepszymi farbami do malowania drewnianych okien są emalie alkilowe o zdecydowanie lepszej trwałości od akrylowych odpowiedników.

Komentarze