Blogi Oknonet.pl

Pomiar okna

Środa, 4 marca 2015

Pomiar okna można podzielić ze względu na to, gdzie wstawiamy okno: czy jest to budynek w stanie surowym, czy ma być to wymiana istniejących okien. Wpływ na pomiary ma też typ okien np. okna typu szwedzkiego lub okna podwójne (skrzynkowe) mierzy się nieco inaczej.


Jeżeli w grę wchodzi budynek w stanie surowym taki pomiar jest bardzo łatwy. Generalna zasada jest taka, że okno powinno być o 3 cm węższe niż otwór i 5 cm niższe. Po bokach pozostaje luz na piankę uszczelniającą a u dołu miejsce na parapet.
Przy oknach typu szwedzkiego wymiary zdejmujemy od wewnątrz. Szerokość pomniejszamy o 2 cm, a wysokość o ok. 1,5 cm. Upewniamy się mierząc otwór z zewnątrz i w przypadku, gdy jest taki sam lub minimalnie większy od naszego okna wszystko jest w porządku, jest to mur bez węgarka (fragment muru nachodzący na okno). Natomiast jeżeli mur jest mniejszy od naszego okna, to mur posiada węgarek i przy pomiarach musimy zastosować metodę pomiaru okien skrzynkowych.


W przypadku okien skrzynkowych mierzymy otwór z zewnątrz. Do szerokości dodajemy 10 cm, a do wysokości 5 cm i to jest wymiar naszego okna. Drugi etap to pomiar otworu wewnątrz, który oczywiście musi być większy od naszego okna. Montaż taki jest zazwyczaj droższy ponieważ pozostaje dużo wolnego miejsca przy dopasowywaniu okna i sporo ubytków do wypełnienia pianką montażową.

 

Komentarze