Blogi Oknonet.pl

Kolorowo jest...

Czwartek, 19 lipca 2012

Kolory to komunikacja niewerbalna, każdy z nich ma swoje znaczenie. Jeśli więc mamy wpływ na to, jakich kolorów używamy w logo, folderach, ulotkach, dobrze jest wiedzieć,  jak oko i umysł odbierają kolory...


Biały - symbol czystości i niewinności. Na wschodzie biały kojarzony jest z pogrzebem i żałobą, na zachodzie – z weselem. W zestawieniu z jasnymi lub pastelowymi odcieniami jest miękki, wiosenny i ożywia pastelową paletę. Sprawia jaśniejszymi takie kolory jak czerwony, niebieski i zielony.  

Pomarańczowy – stymuluje emocje, a nawet apetyt. Utożsamiany z energią i ciepłem. Kojarzy się ze słońcem, cytrusami, poprzez co może wywoływać skojarzenie z witaminą C i w konsekwencji dobrym zdrowiem. Jeśli chcesz zostać zauważony, bez zbytecznego „krzyku” – wybierz pomarańczowy, gdyż jest to kolor, który przyciąga uwagę.

Czerwony – to kolor gorący, który wzbudza intensywne emocje – od gorącej miłości do przemocy i bogactwa. Dowiedziono, że kolor czerwony może mieć wpływ na reakcje fizjologiczne – podnosi ciśnienie i przyspiesza oddech. Symbolizuje władzę. Przykuwa uwagę i budzi czujność (czerwone światło). W niektórych kulturach czerwony oznacza radość, odświętność, czystość. W Chinach jest kolorem szczęścia i prosperity i może przyciągać powodzenie. Na wschodzie często panny młode ubierają czerwone szaty, natomiast w Południowej Afryce jest to kolor żałoby. W bloku państw środkowo-europejskich czerwony kojarzy się z komunizmem. Kolor ten wykorzystuje się dla przyciągnięcia uwagi, dla zasugerowania tempa i pewności, dynamizmu, a może nawet cienia niebezpieczeństwa. Jednak bardziej efektywne są małe dawki czerwieni, aniżeli jej obfitość.
 

Żółty - oznacza nadzieję i szczęście, ale też tchórzostwo i nieuczciwość. Przez lata kolor ten był używany na wstążkach noszonych przez kobiety, czekające na mężczyzn wracających z wojny. Symbolizował nadzieję. W niektórych kulturach żółty może mieć znaczenie tchórzostwa – zatem wzbudza negatywne odczucia. W Egipcie kolor ten oznacza żałobę; średniowieczni aktorzy ubierali się w żółte szaty, aby pokazać śmierć. W Japonii żółty kolor symbolizuje odwagę. 

 Złoty - symbolizuje bogactwo i ekstrawagancję. Niewielkie ilości złotego dodaje się dla nadania tonu ekskluzywności, wykwintności. Jasnozłoty przykuwa uwagę, podczas gdy ciemniejsze odcienie – budzą silne skojarzenia bogactwa i przepychu. 
 

Czarny – to kolor konserwatywny, dobrze współgra z większością kolorów, oprócz tych bardzo ciemnych. Może przywoływać na myśl powagę i konwencję, ale także seksowność, tajemniczość i wyrafinowanie. Może sprawiać, że inne kolory wydają się jaśniejsze. W większości krajów zachodnich czerń symbolizuje żałobę. Wśród ludzi młodych – to często kolor buntu. W Chinach czarny jest kolorem małych chłopców. Kolor ten wywołuje wrażenie elegancji, wyrafinowania, a także cień tajemniczości

Brązowy – może wzmagać apetyt. Symbolizuje zdrowie, niezawodność, solidność, prostotę, przyjaźń. Brąz i jego jaśniejsze odcienie – beż i kremowy, sprawiają, że pozostałe kolory wyglądają na głębsze i jaśniejsze. Kojarzony także z uczciwością i ciepłem. Kolor brązowy dodaje prestiżu. 
 

Niebieski – ma działanie kojące. Sprawia, że czas wydaje się szybciej płynąć. Pomaga zasnąć. W wielu religiach wierzy się, że niebieski pomaga w odpędzeniu złych duchów. Symbolizuje powagę i zaufanie. Zwłaszcza ciemnoniebieski kojarzony jest z inteligencją, stabilnością, jednością i konserwatyzmem. W Iranie to kolor żałoby, na zachodzie natomiast często kojarzony z miłością i spotykany przy ceremoniach ślubnych. Głęboki królewski niebieski albo lazurowy kojarzy się z bogactwem, a nawet odrobiną wyższości. Mieszanka jasnego i ciemnego niebieskiego wzbudza zaufanie i sugeruje prawdomówność. Mówi się, że niebieski to kolor bankierów. 
 

Zielony – oznacza życie, wzrost, ożywienie, zdrowie, ale również niedojrzałość, zazdrość, brak doświadczenia. Pokój urządzony na zielono powoduje wrażenie, iż czas mija szybciej. Jest to kolor bardzo silnie kojarzony z Irlandią. Także kojarzy się z Islamem, wiosną, a wraz z czerwonym – tworzy klimat bożonarodzeniowy. Zielony oznacza równowagę, harmonię, stabilność, świeżość. Oliwkowa zieleń może kojarzyć się z wojskiem. 

 Turkus - ma działanie uspokajające. Symbolizuje kobiecy urok, a niektóre odcienie stwarzają atmosferę stylu retro z lat 50. i 60. Wraz z lewandowym i jasnymi różami – postrzegany jest jako szczególnie kobiecy. Z białym i czarnym oddaje klimat art deco. Z pomarańczem i żółtym – wprowadza świeży i sportowy klimat.

Szary - to kolor neutralny i zrównoważony, a także konserwatywny. Może symbolizować żałobę oraz formalność. W zestawieniu z niebieskim przywołuje na myśl świat korporacyjny, mundurowy. Jasnoszary zastępuje często kolor biały a ciemnoszary – czarny. Jasnoszary wraz z różowym, niebieskim, lawendowym, zielonym jest kojarzony z kobiecością.

Srebrny – zwłaszcza metaliczny – jest żywszy niż szary, ale też chłodny. Symbolizuje nowoczesność, często bogactwo. Drobne akcenty srebrnego sugerują elegancję. Szary w zestawieniu z innymi kolorami często tworzy klimat „high-tech industrial”.

-----

Akademia REHAU to serwis szkoleniowy dla klientów firmy REHAU. Szkolenia, warsztaty, platforma e-learningowa, podręczniki - czyli know how przydatny do tego, żeby prowadzić firmę w branży stolarki okiennej i drzwiowej.

Masz pytanie? Napisz na akademia@rehau.com

Zajrzyj na www.facebook.com/rehaupl i www.facebook.com/akademiarehau 

Skomentuj / Zobacz komentarze