Blogi Oknonet.pl

2 x 1 czy 1 x 2 ???

Środa, 27 lipca 2011

     Dziś chciałbym poruszyć kolejny dylemat, przed jakim staje roztropny budowniczy domu. Na pozór może się on wydawać błahy, jednak, czego doświadczyłem na własnej skórze, często jest kwestią sporną wzbudzającą wiele emocji – tych dobrych, ale niestety także i tych złych. Obecny, systematyczny wzrost gospodarczy w Polsce spowodował, iż wielu rodzinom standard życia się nieco podniósł. Przekłada się to m. in. na ilość posiadanych samochodów, coraz częściej na jedną rodzinę przypada więcej niż jeden. W związku z tym,  by sprostać potrzebom ich użytkowników, popularne stało się budowanie garaży podwójnych. I tu właśnie pojawia się problem. Jaką bramę zastosować, by wszyscy użytkownicy byli zadowoleni: jedną podwójną czy dwie pojedyncze?

Pozwolę sobie na krótkie opisanie, z mojego punktu widzenia, plusów i minusów każdego z rozwiązań. Jedna duża brama -  jej główną zaletą jest fakt, iż bardzo ułatwia manewrowanie. Duży otwór powoduje, iż zarówno wjazd jak i wyjazd z garażu stają się prostsze. Co więcej, jeśli garaż nie posiada ścianki działowej, ułatwia operowanie innym sprzętem, gdyż nawet przy dwóch zaparkowanych autach, często można wprowadzić np. kosiarkę czy też inne narzędzia ogrodnicze. Jedna duża brama pozwala na lepsze wykorzystanie płaszczyzny powierzchni garażu.

Kolejnym plusem, często przemawiającym za wyborem tegoż rozwiązania, jest ich wygląd. Wielu użytkowników twierdzi, iż jedna brama dużo lepiej się prezentuje aniżeli dwie. Uważają, iż korzystniej się komponuje zwłaszcza w nowoczesnych domkach jednorodzinnych. Tą kwestię zostawiam Państwu pod rozwagę. Wiadomo, że „De gustibus non est disputandum”. Uważam jednak, iż zarówno w jednym jak i drugim przypadku można znaleźć ciekawe i gustowne wzory.

Następny, ale jakże ważny aspekt, to cena. Panuje ogólne przekonanie, iż jedna podwójna brama jest dużo tańsza aniżeli dwie pojedyncze. Teoretycznie: jedna brama + jeden montaż + jeden napęd = duża oszczędność. W praktyce, jak to zwykle bywa, jest nieco inaczej. Brama dwustanowiskowa jest niemal dwa razy droższa od jednostanowiskowej, ponadto cena montażu i napędu, ze względu na gabaryty, wzrasta o co najmniej 50%. Reasumując, przy wyborze takich drzwi oszczędzamy maksymalnie 10 - 20% w stosunku do drugiego rozwiązania.

Zatem co nam daje garaż z dwoma bramami? Przede wszystkim właśnie te dwie niezależne bramy, którymi możemy manewrować wedle potrzeb. Przy wjeździe/wyjeździe jednego samochodu mamy możliwość otworzenia tylko jednej bramy, dzięki czemu nie dochodzi do zbyt dużego wychłodzenia garażu. W konsekwencji jest to dla nas duża oszczędność energii, stwarzamy także znacznie korzystniejsze warunki do przechowywania samochodów i innych pojazdów. Zimą zbytnio się nie wychładzają a latem nie nagrzewają.

Ponadto w domach jednorodzinnych, garaż, zaraz obok strychu lub piwnicy, często stanowi miejsce składowania „chwilowo niepotrzebnych, ale na pewno kiedyś niezbędnych” rzeczy. Zamontowanie dwóch bram stwarza więcej możliwości ukrycia tegoż bałaganu. Otwarcie jednego skrzydła wprowadza zdecydowanie mniej światła do środka, dzięki czemu, to co ma być ukryte przed okiem sąsiadów i przechodniów, zostaje w półmroku. Możemy także „kolekcjonować” te rzeczy w tej części, która jest rzadziej używana.

I tak, jak widać, oba rozwiązania mają swoje złe i dobre strony. Przy wyborze musimy przeanalizować, co jest dla nas najważniejsze, jakie dodatkowe funkcje będzie miał spełniać owy garaż. Osobiście zarekomendowałem swoim rodzicom rozwiązanie z dwiema bramami. Tata jest zadowolony. Mama do tej pory twierdzi, że jedna duża byłaby lepsza…

 

Skomentuj / Zobacz komentarze