Blogi Oknonet.pl

Poczujmy się bezpiecznie we własnych domach. Drzwi przeciwpożarowe.

Czwartek, 19 maja 2011

W branży budowlanej działam już wiele lat i nadal jestem nią tak samo mocno zafascynowany. Jest jednak, według mnie, z nią pewien problem. Mimo, wydawałoby się bogatej oferty czasopism, portali, programów TV o tej tematyce, stale wyczuwalny jest niedosyt informacji. Uważam, iż budownictwo jest tak szerokim i pojemnym działem, dodatkowo stale rozwijającym się, iż każde kolejne źródło  wiedzy o nim, to kolejny krok w polepszaniu komunikacji między producentami, dystrybutorami a odbiorcami produktów, a niezwykle ważne jest by interakcja ta była niezawodna. Stąd pomysł na bloga.

Słowa, które tu zamieszczę, adresować będę głównie do klientów indywidualnych, osób prywatnych, do tych,  którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę nt budownictwa i wynika to bądź z potrzeby chwili/sytuacji bądź z zainteresowań. Żywię dużą nadzieję, że moje wieloletnie doświadczenie będzie Wam pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji: tych często najważniejszych w życiu, jaką jest budowa domu; i tych mniejszego pokroju – remont, przebudowa. Będę pisał przede wszystkim o produktach, zarówno o tych klasycznych jak okna, drzwi, ale także o różnych innowacyjnych rozwiązaniach i o ciekawostkach branżowych.

Dziś Waszą uwagę chciałbym skupić na podstawowym, choć niestety nadal zbyt mało popularnym produkcie, jakim są DRZWI PRZECIWPOŻAROWE.

I tu pragnę, byście dostrzegli pewien dysonans, którego, niestety, często jesteśmy uczestnikami. Z jednej strony tak wiele mówi się o bezpieczeństwie, o tym jakie jest ono dla nas ważne, w wielu miejscach chcemy je sobie zapewnić  poprzez stosowanie dodatkowych opcji np.: foteliki dla dzieci w samochodach, dodatkowe poduszki powietrzne, dodatkowe ubezpieczenia na wyjazdach zagranicznych, czy też zakładanie alarmów w domach, na posesjach.  Kampanie dotyczące bezpieczeństwa są zdecydowanie naszą mocną stroną.

Niestety jednak, często  w tym całym gąszczu dodatków zapominamy o podstawach, czyli o produktach zwykle odgrywających główną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa. Takim właśnie produktem  są drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe w domkach jednorodzinnych z garażem  mają za zadanie oddzielać powierzchnię  mieszkalną od gospodarczej. W przypadku pożaru, dzięki swej stabilnej konstrukcji zatrzymują one ciepło i ogień. W tego typu miejscach najczęściej wykorzystywane są drzwi o klasie EI30. Oznacza to, iż w laboratoryjnych warunkach symulujących pożar przez minimum 30 minut drzwi te będą stanowiły barierę dla ognia i wysokiej temperatury, nie pozwolą przedrzeć się do następnego pomieszczenia. Owe 30 minut są często w takich przypadkach kluczowymi.

Mimo tak oczywistych pozytywów płynących z zamontowania drzwi przeciwpożarowych w swoich domach, nie jest to nadal popularne. Dziwi mnie to, gdyż drzwi te są tylko niewiele droższe od tych normalnych, a dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Ponadto produkowane są w wielu wariantach: można wybrać materiał, z którego mają być zbudowane oraz kolor wykończenia. Każdy na pewno będzie mógł sobie dobrać takie, aby nie kłóciły się z estetyką jego mieszkania.

Na koniec jeden jeszcze warunek:  Pamiętajcie iż, ABY DZIAŁAŁY, MUSZĄ BYĆ ZAMKNIĘTE !!

Skomentuj / Zobacz komentarze