Blogi Oknonet.pl

Nowy Raport1000. Już go mam :)

Czwartek, 27 stycznia 2011

Właśnie dziś przyszedł. Listonosz z kopertą, a w niej.. coś, na co czekałem :) bo poprzednia wersja pozostawiła mi niedostyt a i pewne wyniki wymagały sprostowań, których zapowiedź widziałem już w notce Oknonetu.

Ale nie wiem jeszcze co w nim jest, bo do koperty dopadła pierwsza moja współpracownica i szuka w nim czegoś.. ciekawe czego.
Mój czas przyjdzie później. To lektura na kilka wieczorów, potem parę dni przemyśleń i znów powrót do tabel. Na pewno podzielę się ciekawymi wynikami, bo nie wątpię, że one tam będą..

Zatem, do lektury...

 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Budma 2011. Sukces..

Poniedziałek, 17 stycznia 2011

Ilu odwiedzających tyle opinii. Może nie.. tu się po prostu mogło nam podobać lub nie.. Oczywiście u mnie nic nie jest proste, więc ogólnie: targi okienne słabiutkie.. ale dostrzegłem parę pozytywnych punktów.

Pierwsza sprawa: widać, że jest mniej wystawców. Tłumy zwiedzających to też już przeszłość (chociaż podobno miało być więcej niż rok wcześniej). Na głównej hali (nr5) były wolne przestrzenie. Setki metrów - zawsze zajętych - zaaranżowano na strefę odpoczynku z kanapami dla gości – czyli coś, czego zawsze brakowało:.

Górne antresole świeciły pustkami – miejsce dla moich ulubionych mediów branżowych znalazło się na dole, czego nie pamiętam, bo zwykle ich stoiska nie są wystawne i nie ma co tam pokazywać zwykłym zwiedzającym (z żalem stwierdzam, że przeciętny pracownik branży nie czyta wydawnictw „okołookiennych”)

Spodziewałem się dominacji producentów profili i okuć.. a tu zupełna pustka, nikogo... szok?! Czemu? Nie mają co pokazać? Ja nie miałem czego u nich oglądać, ale może dla ludzi z produkcji ich właśnie zabrakło. Na pewno pozytywnie wpływali na wygląd hali..

Były takie rzeczy, które mi się spodobały.

Pol-skone. Zaskoczyli mnie totalnie. Niby znów „tylko” dziesiątki drzwi. Kwintesencja ich produkcji, ale TA masa nowości. Gratulacje dla człowieka, który u nich tworzy nowe wzory. Ktoś jest wyjątkowo płodny i co najważniejsze – trafia także w mój gust przeciętnego Klienta. Dziś gdybym miał kupić jakieś wielkoseryjne drzwi to byłoby to coś z Sempre. By nie było tak słodko.. od niektórych dało się odczuć „wyższość” – cechę typową dla ludzi z najbardziej znanych firm w branży. A trochę pokory by się przydało. Tylko że ja piszę o dwóch głosach spośród dwudziestu obecnych.. Pozdrowienia dla chłopaka, który był u nich gościem i obsługiwał zainteresowanych – było czuć, że ma dobre podejście do Klienta – nie tak jak „fabryczni”...

Porta. Stoisko nie mniejsze, ale.. bardzo się zawiodłem. Oczywiście są nowe kolory i wzory i normalnie byłbym zadowolony, ale przy konkurencji wypadli blado. Może smacznie.. ale nie dla mnie. Dealerów można było zaprosić do knajpy.. a ja (podobnie jak setki innych ludzi z APS`ów) chciałem zobaczyć DRZWI I NOWOŚCI a musiałem obejść się smakiem. Odczułem, że ważni są dealerzy, dalsi odbiorcy są mało istotni.. ?

Jeszcze dwa miejsca, które zwróciły moją uwagę i chciałbym je sprzedawać: Schlage, których reklamę ostatnio widziałem – ciekawe rozwiązanie „klamek z przyciskiem” Szkoda tylko, że to trzeba uwzględnić na etapie zamawiania, więc pewnie pozostanie to rozwiązanie dla drzwi robionych indywidualnie w zakładach stolarskich.

Eclisse – systemy drzwi przesuwnych. To co oferują to rewelacja. Wszystko co sobie można wymarzyć w drzwiach suwanych jest właśnie u nich. Kasety i skrzydła suwane po łuku, drzwi chowane w ścianę z samozamykaczmi lub zschynchronizowane. Naprawdę robią wrażenie.

A w oknach.. też pustki. Oczekiwałem wielkich marek: Włoszczowej, Sokółki... . Urzędowskiego też nie było, ale ich się nie spodziewałem od dawna. Taka polityka. Z jednej strony się nie dziwię - koszt targów jest ogromny, a widocznych korzyści niewiele.. Ale szkoda, że nie docenia się prestiżu. Choćby niewielkie stoisko, punkt konsultacyjny.. cokolwiek. Nie było.

Z „drewnianych” zatrzymałem się dłużej w Dreweximie. Ciekawostka: zwykłe okno przesuwne na niskim progu (nie HS). Okno postarzane – obrabiane termicznie – od nowości wygląda jak te w starych góralskich chatach. Robi wrażenie. Większe niż świecąca ramka międzyszybowa. To nie odpust, ale.. efekt „bajerancki”.

Był jeszcze Pozbud – chociaż stoisko też już nie tak imponująca jak dawniej, ale byli. Podobnie Pinus czy Adpol. Byli. To się liczy. I jeszcze jedno zaskoczenie: Dobroplast na Budmie – czyżby to początek budowania marki?

Na koniec jeszcze jedno zaskoczenie. Szedłem już po kurtkę.. ale coś mnie zatrzymało. Zobaczyłem szprosy nakładane. Prawdziwa ramka nakładana. Powiedziałbym, że idealnie przełożona z drewna na PCW. Normalny plastik w okleinie, mocowany na zawiasach.. wygląda trwale, dobrze, prawie jak te drewniane.. i chyba się na nie skuszę..

Skomentuj / Zobacz komentarze

Jadę na Budmę.

Wtorek, 11 stycznia 2011

 

Czym tu się chwalić? Corocznie odwiedza te targi tysiące ludzi z branży. Pewnie co najmniej połowa to pracownicy firm okiennych. Reszta to ich Klienci, bo Inwestorów budujących domy jest zwykle najmniej.

Pracując dla Producentów na targach byłem praktycznie zawsze. Obowiązkowo, ale też chętnie. Zawsze można było podpatrzeć, co oferuje konkurencja, spotkać znajome twarze, pogadać..

Teraz cieszę cię podwójnie, bo rok temu nie wystarczyło czasu na targi. Poza tym, to nie miały być targi okienne (była próba wygenerowania dwuletnich cyklów dla stolarki ). A w ty mroku już takie mają być.. Zobaczymy.

Jadę zobaczyć: konkurencję - chociaż nie wiem kogo tam spotkam, bo nie spodziewam się zbyt wielu firm..

Pewnie jak zawsze będą dominowali dostawcy dla przemysłu okiennego, a tablice z okuciami czy kształty profili nie aż tak bardzo mnie interesują.

Na pewno odwiedzę Portę. Chcę zobaczyć ich nowy katalog, a szczególnie nowe kolory. Przecież muszą je w końcu wprowadzić! Bo ile czasu można oddawać pola konkurencji.

Pójdę do Pol-skone. Poproszę o ich kalendarz – bo w moim nie ma tygodnia nr 53 (a na taki tydzień dostałem od nich potwierdzenie zamówienia). A jak już ktoś zechce ze mną pogadać, to zapytam co oni myślą o zasadach fair-play we wprowadzaniu podwyżek: czyli dlaczego ważna jest dla nich data produkcji a nie zamówienia? No i oczywiście pogratuluję im dobrych drzwi, niezłego wczucia potrzeby produktu, bo ich serie Sempre czy Noble są bardzo OK.

Producentów okien się nie spodziewam. Przynajmniej nie tych z branży PCW. Na pewno będą „drewniani”, ale którzy? Zobaczymy.. Oo.. przypomniałem sobie o jednym: na pewno będzie Adams – to ich „fabryka” ma na żywo robić okna...

Jak już się znudzę to na pewno odwiedzę Oknonet – mam obiecaną kawę! Pewnie na górnej antresoli będą też inne media branżowe? Lubię wszystkich, bo istnienie na tym naszym trudnym rynku zasługuje na uznanie:)

Do zobaczenia.

Skomentuj / Zobacz komentarze