Blogi Oknonet.pl

Serwis i pęknięcia szyb

Piątek, 8 lutego 2019

Śledzę net, szczególnie w przypadkach „obiektywnie złożonych” a takie są właśnie pęknięcia szyb. Fakty są takie:

  1. Producent ma kartę gwarancyjną (lub nie).

  2. Karta jest łatwo dostępna dla klienta by mógł się z nią zapoznać przed zakupem.

  3. Jest w niej zapis, ze gwarancja nie obejmuje m.in.: pęknięć szyb. (ktoś poda wyjątki?)

  4. Reklamacja jest zwykle odrzucana, ale „w ramach dobrej współpracy” producent dostarcza sprzedawcy nową szybę (jeśli nie jest za duża, czyli droga) by ten ją wymienił na własny koszt.

  5. Klient jest zadowolony lub nie i dalej drąży temat.

 

Problem rodzi się zwykle w pkt2(klient nie mógł się dowiedzieć) a jak już karta jest (pkt3), to nikt nie będzie przecież klienta straszył, że pęknięcia nie podlegają gwarancji, szczególnie przy dużych szybach. Robi to ktoś poza mną?

 

Samo pęknięcie. Zdarza się. Sprzedawcy znają realia i niechęć serwisów. Zwykle od razu zaczynają śpiewkę że to nie podlega, czasem zdeklarują się obejrzeć i zgłosić, ale bez wiary... Czasem całość rozgrywa się w atmosferze dobrej woli i jest ok. Gorzej jak szyby są duże..

 

Wiadomo, to dyskusyjne. Czy szybę uszkodzili montażyści, czy może szklarze w fabryce. Nie każdy monter się przecież przyzna, że zaczepił o mur..

Do czego dążę: nastawienie fabryki jest na nie. Z góry. TO powoduje złość na dalszym etapie. A wystarczyłoby jednak wykazać dobrą wolę i rozpatrzyć sprawę. Nie odrzucać z góry, nie zwalać winy na niższe szczeble. Będzie uczciwiej..

Skomentuj / Zobacz komentarze

Rok 2018

Piątek, 8 lutego 2019

Wychodzi na to, że tylko ja tu zaglądam raz na rok i to po to, by podsumować poprzedni sezon :) No cóż, świat mediów się zmienia. Niestety na gorsze, ale o tym kiedyś..

 

A więc tak. Wśród moich dostawców praktycznie nic się nie zmieniło. O tym już przecież każdy wie, że lojalność na pewnym poziomie mam stałą. Nie ma opcji, bym z powodu jednego zapytania szukał dostępu do obcej mi oferty. Zawsze odeślę do salonu, gdzie mają ową markę. Ale już przy trzecim i kolejnym zapytaniu mogę się zainteresować, tym bardziej że jedna luka mi się wytworzyła – wysypał się jeden producent tanich drzwi wewnętrznych z drewna.. w sumie to aż dziwne że tyle trwał, bo ja już miałem powiedzenie „aldrewowska dokładność” czyli pozostawiająca wiele do życzenia.

 

Okna? Bez zmian. Drewno jest coraz bardziej dla koneserów. Cena robi swoje. Chociaż wiosenna wizyta w fabryce Urzędowskiego dała mi wiarę, że jeszcze można to także sprzedawać dla inwestorów indywidualnych w Polsce. Bo sama fabryka ma się bardzo dobrze, rozwija produktu, robi praktycznie wszystko – no jednym słowem miód :)

Ale pewnie jesteście ciekawi plastiku? Też tak jak wcześniej. Od paru lat mam w szufladzie cenniki stałych firm, bo wychodzę z założenia, że nie będę salonem wyłącznie jednej marki. Coraz częściej myślę, czy nie zdjąć Jezierskiego (bo polityka obecnej firmy do mnie nie trafia). Póki co ich ekspozycja ciągle wisi i zajmuje miejsce..

Adams – w ub.r. nie sprzedałem żadnego okna. Oni za to poszli mocno do przodu, zlikwidowali pozycję „Brugmann” a właśnie ich cieńszy profil to było coś, czego nie miał mój główny dostawca..

No właśnie. Vetrex. Ubiegły rok to u mnie porażka w spadku sprzedaży. Raz – niechęć. Spór przy starej reklamacji wykazał niekompetencje. Po mojej stronie także, ale niesmak pozostał, bo nikt nie był zainteresowany ustąpieniem i naprawą stosunków.. Trochę się na szczęście ożywiło na koniec roku...

 

Więc jak sobie radziłem? Drzwi. Mogę przyznać, że to była kumulacja w sprzedaży drzwi wewnętrznych. Owszem – kwoty niższe, ale i wszystko w zasięgu naszych możliwości ludzkich, nie tak jak w oknach...

 

I to by było na tyle. A teraz lecę na fb, bo tam jest cały ruch branżowy... :(

Skomentuj / Zobacz komentarze

Termin realizacji

Wtorek, 14 sierpnia 2018

Chciałbym zacząć przekleństwem! Nie dlatego, że wszyscy teraz zawalają terminy, bo tak bywa, szczególnie przy dobrej koniunkturze. Ceny rosną bo mogą, a terminy się wydłużają. Ale to norma a o temu bym nie poświęcał wpisu. Coś mnie od dłuższego czasu wkurza.

Mój dostawca wprowadził minimum logistyczne. I dobrze – wiele razy pisałem (albo przynajmniej miałem zamiar) że to uczciwe podejście. Ale pod pewnymi warunkami...

Nie spełniam minimum – nie oczekuję dostawy do siebie z zgodnie z założeniem dostawa ma być do innego punktu w okolicy. Nie ma sprawy. Tylko... w systemie jest wpisany termin. Odległy i przekładany? Ok, w końcu to tylko dwa okna a mi się specjalnie nie spieszy. W międzyczasie doszły kolejne okna, w tym pełne zlecenie. Nic tylko czekać i planować montaż i szukać pająka do gabarytów. Czasu dużo ,bo HS ma termin 5tygodni na realizację.

Jeszcze w tygodniu przed „finałem” przyszło pismo o wydłużeniu terminu ale z zapewnieniem, że dotyczy tylko przyszłych zleceń. Ok... w końcu urlop mam zaplanowany wg tego wiszącego od miesiąca terminu..

I co? Jasne ze przesunęli.. a co zrobić gdy dwóch klientów ma umówionych kurierów którzy, zawiozą im okna za granicę..

Fabryka ewidentnie zawala i by tego było mało w odpowiedzi mnie informuje, że nie ma możliwości rezygnacji (ew. mam zapłacić za szyby bo zamówione)! No rzesz k.. ! to są jaja! Zero poczucia odpowiedzialności za podawane terminy! A gdybym wpłacił zaliczkę na wynajęcie dźwigu...

Mało tego: logistyk wie, że do mnie wiedzie tylko auto solo (sami robili ankietę). I co ? Pakuje mi 300kilową witrynę na przyczepę!

Ech.. ja chcę tylko powiedzieć jedno: jak już bierzecie 100% przedpłaty, to oczekuję, że te okna zrobicie w najszybszym planowym terminie i w chwili pierwszej dostawy podacie adres punktu do odbioru..

Ktoś tu obrasta w piórka i pokazuje, że mali się nie liczą.. .

Skomentuj / Zobacz komentarze

Kolejny koniec roku.

Czwartek, 11 stycznia 2018

Nie pisałem ostatnio za dużo. Kolejny sezon dał mi się we znaki. Obroty się utrzymują na stałym poziomie od lat. Więcej nie jestem w stanie przerobić. A mógłbym. Świadomie odrzucam większość nienormalnych wycen. Po prostu nie dajemy rady i tyle. Nie wszystko da się logistycznie ogarnąć. Trzeba mieć minimum trzech ludzi do stałej dyspozycji i zasuwać. A na to nie jestem gotowy, chociaż.. pewne uwarunkowania mnie w tym kierunku pchają a i gabaryty okienne za 2 tys dziennie przeniesie mini żuraw (tak na marginesie: konkurencja firm oferujących tą usługę się rozwija, a ceny rosną :D To wbrew prawom ekonomi? A może to popyt rośnie szybciej..

Wracając do tematu: zamykam swój rok optymistycznie, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Dopilnowałem każdej budowy. Na każdej byłem i pracowałem. Może parę spraw serwisowych zawaliłem – za dużo na siebie biorę i obiecuję więcej niż mogę. Szczególnie tych pogwarancyjnych ...

Z dostawców: Urzędowski – trzyma poziom. Szkoda, że rynek drewna się w Polsce kurczy. Vetrex – rozwój. Krispol – wykonuje mrówczą robotę i przyznaję – są mi coraz swoim wizerunkiem. Cal – są wzorem. DW Domel – jako dystrybutor drzwi jest dla mnie numerem jeden i nawet nie widać nikogo kto by im mógł zagrażać..

Dziękuję Wam wszystkim. Za kolejny, udany rok. Za poczucie satysfakcji, Tak trzymać! 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Jak dobra firma to.. Krispol

Piątek, 17 listopada 2017

Kolejna pochwała. Nie myślcie że to hurt. Po prostu Krispol od dawna na nią zasługuje i już kilka razy się do tego przybierałem. 

Raz. Za przedstawicieli. Karol, który do mnie przyjeżdżał przez lata bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę i jego następca musi stawać na głowie by mu dorównać. Ale stara się i jest blisko do osiągnięcia ideału wyznaczonego przez poprzednika - a może tylko ja nie mam teraz tylu okazji do rozmów, bo w tym sezonie ciężko było mnie złapać w biurze..  Tak czy inaczej - bardzo sobie cenię dostępność fabryki i to każym szczeblu.  

Dwa. Znowu kontakt. Infolinia. Chyba po raz drugi miałem okazję z niej skorzystać. Wyjątkowo nietypowy automat (przemysłowy a tego staramy się nie robić) i awaria. Co z tego że rok po upływie gwarancji. Przy małej pomocy ludzi w fabryce udało się zdiagnozować usterkę, która okazała się pierdołą ale tak czy inaczej - zajęła nam kilkanaście minut rozmowy. Bardzo dziękuję człowiekowi z działu technicznemu za cierpliwość, fachowość i chęć pomocy. Jesteście wielcy!

Trzy. Produkt.  Nie miałem okazji do szerszego sprawdzenia współpracy z innymi producentami bram. Nie było takiej potrzeby. Na Krispol nie mogę narzekać. Do tego dobre otoczenie marketingowe. Krócej się nie da.. 

I tyle..  

Kto następny do chwalenia?  

Skomentuj / Zobacz komentarze

Podwyżki/ promocje

Środa, 8 listopada 2017

Zima Panie.. przynajmniej w zamówieniach. Za to przez całą jesień miałem ubaw z producentów. Jak tu by ogłosić podwyżkę by nie było to źle odebrane?Sami wiecie co nasi dostawcy. Przysyłali pisma w których w najlepszym wypadku hasła typu: zmiana cen, nowy katalog itp były neutralne. Każdy wił się jak mógł by nie nazwać rzeczy po imieniu a mi się chciało śmiać. 

Przecież podwyżki są rzeczą naturalną, szczególnie w okresie dobrej koniunktury i presji na wzrost wynagrodzeń. Sam wiem ile teraz trzeba zapłacić pomocnikowi by chciał pracować w naszej branży..  Ale to było, minęło. Dobrze że informowali.. bo w sytuacji gdy nie ma cen drukowanych i opieramy się tylko na progrmach komputerowych można takie zmiany wprowadzać po cichu.. a nóż nikt się nie skapnie... 

Od tygodnia za to jest szał promocji zimowych. Pierwszy w mojej skrzynce był Adams (znowu). Czyste zasady, 7% dodatkowego rabatu a co najważniejsze zaliczka tylko 40%. To nic, że resztę trzeba będzie dopłacić przed dostawą. Na tym etapie jest czysto i warto ich naśladować. 

To właśnie chyba zrobił mój głowny dostawca, bo dla promocji zimowej dał możliwość wpłaty zaliczki 40% (wcześniej zawsze było tylko 100%). Ucieszyłem się. Dopiero próba wczytania w regulaminy trochę mnie zdziwiła.. mam nadzieję, że się mylę (wysłałem im prośbę o wyjaśnienia), bo do tej pory zarówno pod względem produktu jak i warunków współpracy byli dla mnie faktycznie firmą nr 1...    

 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Przerwa

Sobota, 23 września 2017

Cześć, 

pewnie zauważyliście że pojawiam się tu sporadycznie. Tak jest.. za to wpisy powstają.. nie tak często jak by mogły, bo pomysły w głowie są co chwila i takie przelanie żali na tekst daje upust emocjom.. ale nie, ja je kumuluję w sobie i się nimi udręczam:) 

Ostatnio napisałem kolejną pochwałę. Dla DRE za szkolenie, które zorganizowali. Chyba za mocno słodziłem, bo cały tekst gdzieś uciekł.. wraz z innymi, czekającymi na swoją kolej do publikacji. Mam nadzieję że uda mi się odzyskać zawartość pendriva i wkrótce to wszystko nadrobię:)

Pozdro! 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Adams. Pochwała.

Sobota, 25 lutego 2017

Tak, lubię chwalić firmy gdy na to zasługują. A może jednak pod pretekstem plusów dla jednych chcę przywalić drugim? Może..

Także: plus Adamsowi za serwis. Jesienią ub.r. to było moje drugie zetknięcie z nimi. Pierwszy raz był przez nich niezawiniony (a przynajmniej mogli się łatwo wymigać – jak to przy sprawach pękniętej szyby), a teraz był przypadek drugi: pretekstem była ewidentna pomyłka okuwacza. Drobna, ale nie miałem takiego elementu na wymianę i w złości napisałem zgłoszenie do serwisu. Prosty druk, łatwo wypełnić. Odpowiedziałem na zwrotne pytanie doprecyzowujące. W efekcie zdanie podsumowujące: planowana wizyta w ciągu dwóch tygodni. Milo.. ale zobaczymy czy dotrzymają słowa.

Jakież było moje zdziwienie, gdy po kilku dniach dostałem od Klienta smsa z podziękowaniem za super fachowców...

no miło....

A gdzie jest inaczej? Gdy dla wypełnienia druku trzeba poświęcić minimum 20 minut i tylko po to, by firma miała na widelcu wszystkie dane mogące pomóc w odrzuceniu..

Tak, oczywiście zakładam złą wolę. Ale co zrobić.. wkurzyłem się na tą inną firmę. A co gorsze - nie tylko ja. Włos mi się na głowie jeży, gdy czytam kolejne relacje wściekłych klientów..

Ps. napisałem to blisko kwartał temu. Dużo się zmieniło na plus, także pewne sprawy są już mało aktualne.. 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Nowy cennik

Wtorek, 31 stycznia 2017

Początek roku, nowy cennik. Okazja do wprowadzenia podwyżki czy nowości. Cóż – to normalne...

Więc w czym rzecz skoro nie chcę przekuwać tego w komunikat marketingowy: „kupujcie bo będzie drożej”? Chodzi o normalność, która występuje teraz tak rzadko, że każde jej przejawy trzeba świętować.

Dostałem info z CAL`a. Zmiany. Obniżki, korekty, rozszerzenia oferty. Więc co chcę powiedzieć?

Że nowy cennik został zaanonsowany odpowiednim pismem. Szczegółowo, punkt po punkcie opisane co i jak się zmienia. Bez żadnej ściemy. Miłe obniżki (nawet 10%), jakieś zwyżki. Chlubne wyjątki.. i żadnej ściemy. Elokwentnego budowania nastroju. Uderzania w wysokie nuty i owijania w bawełnę po to by udawać jakieś cudowne cele.

Jest prosto, czysto, oczywiście. Z klasą! Może wiedzą, że ich partnerzy też są na poziomie i nie lubią być traktowani jak mięso do faszerowania..

Dlatego tak cenię sobie firmę CAL...

Ps. Właściwie to od bardzo dawna chciałem napisać o innej firmie, która co kwartał przysyłała nowy katalog drzwi i ani be, ani me.. i weź tu człowieku szukaj, czy coś się zmieniło.. ale nigdy nie wystarczyło mi sił, by wyrzucić z siebie sam hejt.. 

Ps. 2 – Właśnie przyszło pismo z kolejnej firmy.. „.. tra ta tata.. przedłużamy promocję... tra ta lata..” Czytam warunki: „Utrzymujemy 2% rabatu zimowego.... Rabat skonto ulega zmniejszeniu z 4 na 2%...” No k... mać! Kto lubi być traktowany jak idiota!???? Ludzie, uczcie się od CALA!

Skomentuj / Zobacz komentarze

Najlepsze rabaty na zimowe okna!

Czwartek, 17 listopada 2016

Zaczęło się. Licytacja kto da więcej. Zawsze uważam, że pierwsi są podejrzani. Promocja zimowa we wrześniu kojarzy mi się z widmem bankructwa. Tak tak, pamiętam taką firmę parę lat temu..

A w tym roku? Pierwszy z zimową promocją już w październiku w mojej skrzynce wylądował Adams. 7% na wszystko (mogę się mylić – nie wczytałem się aż tak w warunki). Ciekawe.. tylko szkoda że ciągle mam inny nr jeden..

Ostatnio widzę reklamę Oknoplast – 46% rabatu. Skromne 4% które przysłał Vetrex wygląda mizernie. Sprzątając skrzynkę trafiam na świeżą reklamę ABM 8%! No proszę! Lepiej niż pozostali. Ale zaraz.. czytam gwiazdkę – nie łączy się ze standardowym 3% za pełną wpłatę. Czyli realnie 5%. Więc jeśli policzę w Vetrexie 4+4 to też wyjdzie niemal tak samo. Coś ktoś z tego łapie? Tak? No bo my jesteśmy stare wilki. A co ma powiedzieć klient, który kupuje pierwsze, może drugie okna w życiu? Zorientuje się? Nie sądzę. Grunt by uwierzył, że jest okazja. Tylko szkoda, że nie zawsze jest ona aż tak wyraźna. Ale od czego jest dobry doradca?


Skomentuj / Zobacz komentarze

Zróbmy sobie forum

Czwartek, 17 listopada 2016

Jest w sieci kilka prawdziwych forów budowlanych. Nawet kiedyś pokusiłem się o swój subiektywny ranking. W tej branży niewiele się zmienia, a może to ja jestem tak zacofany i ograniczony, bo nie mam ostatnio czasu by przeczesywać sieć w poszukiwaniu ciekawostek..

Tak czy inaczej: widzę status quo. Ale co zrobić, jeśli ambicją firmy jest mieć własne forum? No swojej stronie? Nie wejdą tam potencjalnie zainteresowani obcą ofertą. Uczestniczyć w życiu jakiegoś popularnego forum? Konkurencja będzie przeszkadzać..

Więc.. może załóżmy sobie podforum w jakimś znanym miejscu? Oczywiście to musi kosztować. Ile? Nie mam pojęcia. Czy to jednorazowe co łaska, abonament czy też zobowiązanie do wykupowania reklam.

Obserwuję takie dwa podfora. Jedno Oknoplastu, drugie Dobroplastu. Oba dostały od portalu parę mniej ważnych tematów na start. Z czegoś takiego zawsze jest łatwiej zacząć..

No i co? Oknoplast na swoim forum jako tako żyje. Przedstawiciel producenta wpada tam raz na jakiś czas (dwa -trzy miesiące) i odpowiada... no fajnie. Drugie? Cisza kompletna. Chyba producent zapomniał że ma forum. Służy za śmietnik – wpadają tam tematy, które mają „zniknąć”

Hmm.. zastanawiam się czy zdradzić sekret. Jedno z podforów jest tak naprawdę napędzane sztucznie. Raz na jakiś czas wpadają tam ludzie z agencji i udając klientów robią grunt pod fachową wypowiedź. Wtedy wkracza ekspert...

Skomentuj / Zobacz komentarze

Badanie rynku

Czwartek, 17 listopada 2016

Odebrałem ostatnio telefon. Centrum Badań Rynkowych z prośbą o udzielnie odpowiedzi na parę pytań dot. branży. No chętnie, bo lubię takie ankiety. Tylko co to za CBR? Znam podobną firmę z Kutna, znam z Wawy. Ale nie tą.. Pani telefonistka nie potrafiła się uwiarygodnić mówiąc tylko „można sprawdzić w internecie”..

Nic nie znalazłem na tą właśnie nazwę. Nie minęło pół godziny jak ta sama agencja dzwoni na komórkę. I znowu to samo. Odmówiłem, bo sprawa mi się nie podobała.

Minęło może dwa tygodnie. Dzwoni Centrum Analiz Branżowych. Pani się przedstawia, brzmi znajomo z nazwiska. Ale dalej nie ufam i pytam „skąd są”.. i co? Pani się wyłożyła i chwilę trwało zanim wydukała nazwę ulicy. Z błędem.. więc znowu ściema. A może tylko ją zestresowałem?

Więc dlaczego odpowiadałem na pytania ankiety, mimo iż zarzuciłem im robienie wywiadu na zlecenie konkurencji? Ciekawy byłem...

Parę pytań o preferencje zakupowe klientów. Czy ludzie pytają o Uw, o szczelność itp. Czy kupują stolarkę w klasie Rw.. Znowu podejrzane... kto zlecił te badania ?:)

Skomentuj / Zobacz komentarze

Budma 2016

Poniedziałek, 15 lutego 2016

Tym razem to tylko BUDMA. Umowne targi ze specjalizacją okna i drzwi (jak one się nazywały?) wypadają za rok, a tzn że reprezentacja naszej branży była okrojona. Stali bywalcy nie zawiedli. Drutex, Wiśniowski, Pozbud. Adams (tym razem bez fabryki na żywo). Awilux – widoczny jako marka, ale tak naprawdę reprezentowana w połowie przez lokalny poznański salon Schuco Centrum.

  

Oczywiście Wiśniowski, Horman czy też dachowe Fakro. No i drzwi: niezawodnie DRE i Polskone. Z zewnętrznych jak zawsze Mikea, KMT z bardzo szeroką ofertą nie tylko drzwi, ale i nietypowych rozwiązań w oknach. Miło z ich strony. Tym bardziej że dane mi było pogadać z kimś „fabrycznym”, który okazał się człowiekiem, a nie czarującym marketingowcem (wtedy nasza rozmowa skończyła by się po trzech minutach). Także plus dla nich – dzięki temu jeszcze nie wystawiam na wyprzedaż ich drzwi z ekspozycji, bo co by nie mówić - Wikęd swoją formułą działania przekonuje mnie bardziej..

 

Z drzwi wewnętrznych – po raz kolejny Entra wraz z szerokim wachlarzem rozwiązań dla drzwi ukrytych. To niewątpliwie przodownik tego segmentu. Z nowości – przynajmniej dla mnie – Lagrus. Zetknąłem się z nimi już kiedyś na tyle, że nawet odwiedziłem salon fabryczny. W ostatnim czasie także – ale opornie się z nimi rozmawia. Ja wolę pisać.. i na tym tle się nie dogadujemy. Za to o ich drzwiach napiszę niedługo kiedy skończę montaż większej partii.

  

Coś jeszcze? Monteriada. Czyli finał (?) kampanii Dobry Montaż której mam przyjemność być „ambasadorem”. Podglądałem ich trochę z boku.. najwyraźniej byli wystarczająco widoczni, bo konkurencja w postaci innych inicjatyw okazała swoje kąśliwe uwagi (tylko bez obrazy proszę, bo sam jestem w tym „dobry”) i to tyle.

Poza tym Poznań – jak zawsze super weekend zwieńczony zwiedzaniem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dzięki Forest Run udało mi się to zrobić w niespełna 3 godziny;)


Ps. I jeszcze jedno z Budmy – Enger. Od dłuższego czasu polecam ich jako pierwszego dostawcę klamek. I tym razem się pokazali, ugościli.. no co by nie mówić – relacje z reprezentantem ich fabryki dużo znaczą. 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Kto tu rządzi?

Sobota, 30 stycznia 2016

Nad jednym z moich dostawców nie chciałem się pastwić. Przeżył trudne chwile, więc nowe wcielenie niech ma trochę spokoju.

Ale minął już rok, a może i dwa, więc czas na małą uwagę. Po zmianie właściciela radość i niepewność mieszały się ze sobą. Co będzie? Czy tak jak wcześniej?

No dobrze. Wstęp mi nie wychodzi więc do sedna. Nowy właściciel nie jest dyrektorem zakładu. Od tego ma ludzi. Niby ktoś był, potem się zmył. I tak naprawdę nie wiadomo kto rządzi. Kiedy dostałem piąte pismo z informacjami handlowymi podpisane tak „popluarnym” nazwiskiem jakie widujemy często, czyli „z poważaniem” to zacząłem się zastanawiać.. skąd znam tego Zet Poważania.. ?

No dobrze – problem w tym, że pod pismami nikt się nie podpisywał. Może to zwyczajny problem techniczny (bo. np. : trzeba by napisać, wydrukować, podpisać i zeskanować by wysłać). Ale w dzisiejszych czasach dla informacji wystarczy podpis literkami. Bym wiedział, do kogo zadzwonić w sprawie jakiś wątpliwości..

Ale tego nie było długo. Więc nie wiem kto rządzi.. aż kiedyś powiedziałem o tym kolejnemu przedstawicielowi, który przyjechał. Efekt? Następne pismo podpisali chyba wszyscy, którzy byli w biurze ..

no i dalej nie wiem kto rządzi? Nie ma podpisu? To może chociaż pismo, w którym właściciel namaści swojego zastępcę.. pal licho – niech się nie podpisuje.

A po co mi to? Choćby po to, by w razie sporu mieć się do kogo zwrócić. A miałem taki przypadek: ustalone jak wół wykonanie okna. Brak w programie – potwierdzone ustnie. Przyjechało złe. Reklamację trzeba było popychać telefonicznie, bo sama nie chciała się ruszyć z miejsca. Ale poszła. Za to przy jakieś okazji jednak usłyszałem, że to była moja wina, czyli w domyśle powinienem ich całować po rękach za to że uznali.. 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Kreatywny marketing

Piątek, 23 października 2015

Co może być bardziej pożądanego niż ciekawa reklama? To o której myślę właśnie przyciągnęła moją uwagę. Sukces?

Najnowsze Forum Branżowe przyniosło nowe wiadomości. Oraz Tą reklamę. Jakiś tam system okienny hasłem „83=71” promował nowość. No i dobrze. Fajnie że obniżają cenę i sprzedają coś coś lepszego (na pewno nowszego i bliższego wyższemu rynkowemu standardowi). Ale dlaczego przy tym sugerują coś innego? Oczywiście więcej. Wielkie woły „83” – co to może sugerować jak nie większą głębokość zabudowy niż często spotykane 82mm? Tylko że mniejszymi literkami już dopisane „83 – szerokość 81mm”. Czyli gorzej? Ale przekaz jest że lepiej.. i to nie pierwszy raz – bo z tej samej reklamy widzę, że wcześniejszy system określany symbolem „71” miał 70mm..

I po co to? By zasugerować że jest lepszy? Przecież to zwykłe kłamstwo i ja takich reklam nie trawię. Więc – skuteczność tak, ale przekaz odwrotny...

Ps. Tylko dzięki temu, że panowie od reklamy w tym samym tekście napisali prawdziwe wartości, to nie pastwię się nad nazwą ich wynalazku... 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Reklama dźwignią handlu czyli co jest warte szkło 4XGLASS.

Czwartek, 15 października 2015

Myślałem o tym już kilka miesięcy temu, kiedy to hasło pojawiło się na rynku. Ale nie kręciło mnie na tyle, by swoje myśli tu wrzucać. Aż niedawno mój znajomy usłyszał tą reklamę i spojrzał na mnie pytająco... Co ja na to? Przyznaję – hasło to prawdziwy majstersztyk. 4xglass sugeruje podświadomości jedno – cztery szyby! Cóż mógłby wymyślić lider na rynku? Tylko skojarzenie. Kto będzie czytał wyjaśnienia, a już w ogóle dopytywał o szczegóły dostępne w salonach? Grunt, że lud to kupi i tłumnie uderzy do salonów, a tam handlowcy będą już mogli zabłysnąć.

A tak naprawdę? To lepsze szkło, tylko w porównaniu do czego? Do starych pakietów stosowanych przez tą firmę to i owszem. Ale do średniorynkowych propozycji? Zwykły człowiek już nie koniecznie dostrzeże różnicę. „4xglass” to dobra reklama i to zdecydowanie bardziej inteligentna niż ta, która mówi „Drutex -najlepsze okna”.

Skomentuj / Zobacz komentarze

Co słychać na budowach?

Czwartek, 15 października 2015

Co słychać na budowach? Dobrze że zaczęła się jesień, bo latem to tylko grobową ciszę, a jak wchodzimy to trzask zrzucanych ze ścian desek. Jak są inne ekipy to radio.. Bardzo głośne, bo w końcu oni na dachu muszą słyszeć. Co gra? Wcześniej Eska, tetaz zwykle radio VOX.

Ale w piątek moich uszu dobiegł refren „ mój dom murem podzielony... „ No czemu by nie na Voksie.. Ale za jakiś czasu znowu „jadą, jadą jeźdźcy.. jadą.. „ No jak nic. Kult. Trafił się nam pracujacy obok kamieniarz z gustem.. No no.. i do tego fajnie zagadał. Czasem jednak na budowach dobrze słychać:)


Skomentuj / Zobacz komentarze

Półroczny przegląd imprez.

Środa, 5 sierpnia 2015

Pewnie bywacie na imprezkach firmowych. Okres wiosenny był szczególnie obfity w te tematy..

I ja w tym roku zaliczyłem parę miejsc. Zwykle zaczyna się na targach. Ogólnopolska Budma to okazja do spotkań przy kawie i drinku (o ile ktoś się na to nastawia?). Co ważniejsi mogą się załapać na jakąś imprezkę po godzinach... Targi mniejsze – to oczywiście spotkanie z najważniejszymi partnerami w regionie.

A co mnie spotkało w tym roku? Jest co wspominać.

Nowy Urzędowski. Już nie zastaw się a postaw się jak dawniej bywało. Nic na pokaz. Hotel dobry – cena zaproponowana przez zapraszającego bardzo niska jak na ten standard. Ale... za nocleg trzeba sobie samemu zapłacić. Kolacja? Ok, bez fajerwerków i nie do rana jak dawniej. Chyba czas się przyzwyczaić. Idzie nowe, racjonalne. Nie krytykuję. Popieram w duchu, a już na pewno rozumiem intencje. Ja doskonale wiem że za spotkania dilerów na Malcie czy w Kenii, o których się słyszy płacą klienci..

Vetrex – jak zawsze z klasą. Oczywiście bez przesady, ale to naprawdę wysoki poziom. Na pewno taki, na jaki sam bym sobie nie pozwolił.. Byłem drugi raz, gdzieś tam na końcu sali, ale i tak zadowolony:) Dziękuję.

Za to największe zaskoczenie? Imprezka (oczywiście to tylko dodatek do szkolenia produktowego) hurtownika drzwi. Przyjemne miejsce na Mazurach. Część praktyczna, potem towarzyska. Pełne zaopatrzenie, wszyscy pracownicy firmy dostępni, wyluzowani. Tp sprzyja zaciskaniu więzi. Bardzo miło. Można poznać parę ważnych osób z firm, np. szefów firmy Wikęd. Naprawdę klasa. I bardzo miłe zaskoczenie, szczególnie gdy po kilku dniach zadzwoniła właścicielka z podziękowaniem za obecność.. to ja dziękuję pani Elu. Dziękuję Dw Domel, dziękuję Wikęd. Potwierdziliście, że dokonałem właściwych wyborów:)

Skomentuj / Zobacz komentarze

Drzwi Cal. A im się ciągle chce.

Poniedziałek, 6 lipca 2015

Coś mnie ostatnio zaskoczyło. Zadzwoniłem do zaprzyjaźnionej firmy z pytaniem o drzwi, które jakiś czas temu zobaczyłem na ich fejsbuku. Nie ma ich w katalogu, bo to nowość, może nawet prototyp. Dla mnie jest normalne, że na takie nie dokońca doprecyzowane kwestie ktoś może poprosić o zapytanie mailem. Unika się pomyłek w interpretacji rozmowy, bo nie zawsze wszystkiego jesteśmy pewni na 100%. Tak to sobie tłumaczymy.. .a w rzeczywistości nam się już nie chce, musimy pokazać Klientowi że to my jesteśmy ważniejsi.. Nie zgadzacie się z tym? Jasne.. ja też tak czasem mam i dopiero gdy spotkało mnie coś innego to zrozumiałem swoje podejście.

Zapytałem konkretnie o cenę drzwi. Nie musiałem się kolejny raz przedstawiać, podawać danych itp. Zwyczajnie przyjazny głos z drugiej strony powiedział: ok, prześlę wycenę. I nie musiałem długo czekać – przyszła!

To pokazało, że im się jeszcze chce. A z dłuższej współpracy wiem, że to nie jedyne pole na którym Cal wyznacza trendy na rynku stolarki. Dla mnie są wzorem bardzo dobrej współpracy. Tak po prostu..

Ps. Nie będę pisał nic więcej o ich ofercie drzwi, bo to dla mnie oczywiste: jest po prostu bardzo dobra, o ile nie najlepsza na rynku. 

Skomentuj / Zobacz komentarze

Koszty serwisu

Sobota, 13 czerwca 2015

Zdarza się, że czasem fabryka coś zawali. Stłucze się szyba, zarysuje profil. Bywa i cieszę się, że jestem o tym poinformowany. Właściwy towar przyjeżdża tak szybko jak się da. Ok. Ale.. nikt tego ze mną nie ustala, że wymienię element. Dla mnie to oczywiste. Trzeba sobie pomagać. Chociaż nie zawsze to jest drobna przysługa, bo czasem całkiem duże koszty, np. kiedy z wadliwą szybą trzeba pruć 100km w jedną stronę (czyli jakby nie liczyć – kilka stówek kosztów) oraz zmarnowana dniówka. A jak sprawa jest poważniejsza – pogięte profile i trzeba wymieniać obrobione okna? Kto za to zapłaci?

Znam przypadek firmy, której wcale nie cenię a wręcz nie lubię: wymieniła własnymi siłami okna w całym domu, bo pogięły się profile. Diler się wyparł – w końcu to nie on był winien. I w sumie nie taka ważna firma wzięła na siebie całe koszty... i co o tym myśleć ? Doceniam honor... 

Skomentuj / Zobacz komentarze