Blogi Oknonet.pl

Najnowsze wpisy

2010-01-17 13:38:18

Parapety z duszą...chyba?

O mnie

Przemysław Bruchal

Przemysław Bruchal

Archiwum

2010

Styczeń

Parapety z duszą...chyba?

Niedziela, 17 stycznia 2010

Od kilku lat zajmujemy się intarsją podłogową, wykorzystując do produkcji wysokiej jakości drewno egzotyczne….. Od czasu do czasu zdarzało się, że przy okazji produkcji podłóg drewnianych wykonywaliśmy parapety, z gat. drzew takich samych jak np. parkiet. Tak nam z czasem przyszło do głowy, żeby wyprodukować choćby próbną partię parapetów z wyciętą intarsją.

Zakładamy, że produkt jest ekskluzywny, dlatego też do produkcji używamy dobrej klasy lite drewno klejone. Jako podkład użyta jest klejonka z Red Meranti, dzięki temu parapety są stabilne, nie wypaczają się i nie pracują. Na to naklejamy warstwę dekoracyjną z intarsją. Tu chyba największym problemem jest dopasowanie odpowiedniego wzoru, koloru drewna, jak trafić w gusta klientów…… a produkt nowy, nie bardzo jest na czym się oprzeć, coś podpatrzyć.

 

 

W firmie każdy coś podpowiada od siebie, podsuwa jakiś pomysł, a moja głowa staje się kwadratowa czasem od tego natłoku.Żeby tak zawsze każdy chciał pracować:UśmiechI poniekąd to chyba dobrze, dla firmy, mam nadzieję. Jeszcze kilka, może kilkanaście dni będziemy robić próbne wzory, żeby coś wybrać i wykonać ostateczne wyliczenia kosztów.

 

Na razie urwanie głowy z pogodzeniem bieżących prac z kombinowaniem nad nowościami… Aby wszystko było jasne to może trochę szczegółów technicznych: Wymiary standard założyłem że szer. 25cm, gr. 3cm, dł. na życzenie klienta( bo przecież każde okno inne). Wszystkie inne rozmiary oczywiście też można wykonać, natomiast wyceniane będą indywidualnie.

Całość wykonana z litego drewna, podkład – red meranti, warstwa wierzchnia o gr. 5mm z intarsją ręcznie wyciętą na pile włosowej. Do intarsji wykorzystujemy takie gatunki jak merbau, jatoba, iroko, padouk, wenge, badi, orzech amerykański, a z europejskich gatunków - dąb, klon, jesion.

jesion   dąb

klon   irokojatoba   merbaupadouk   orzech am.badi   sapeli

wenge

Drzew jest cała masa, te są najciekawsze moim zdaniem. Każde z drzew ma swój charakterystyczny kolor i można dzięki temu stworzyć ciekawą intarsję oraz dostosować rodzaj drewna do pozostałych drewnianych elementów w domu, czy to okien czy podłóg lub mebli.

Parapety wykańczamy od spodu folią aluminiową ażeby odbijała ciepło i powierzchnię możemy polakierować lub, co polecamy - zabezpieczyć olejowoskiem.

 

Kilka próbnych wzorów wrzuciłem na fora, zrobiłem drobny opis i co mnie osobiście połechtało po moim ego to fakt, że są całkiem przychylne opinie na ich temat….. jak będą następne wzory gotowe to też pokażę, zobaczymy co się spodoba.

 

Skomentuj / Zobacz komentarze