| Wyświetleń:478

Rozwiązania oddymiające w Factory Ursus

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Outlet Center Factory Ursus

fot. D+H Polska

Outlet Center Factory Ursus


Rozwiązania D+H w Outlet Center Factory Ursus

fot. D+H Polska

Rozwiązania D+H w Outlet Center Factory Ursus

Okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H

fot. D+H Polska

Okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H

Okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H

fot. D+H Polska

Okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H

Warszawskie Factory Ursus we wrześniu 2015 r. zyskało powierzchnię ponad 6 tys. m², stając się tym samym największym centrum outletowym w Warszawie. Nowa część galerii jest zwieńczona świetlikiem, w którym zastosowano wysokiej jakości okna oddymiające Euro-SHEV firmy D+H Polska. 

Outlet Center Factory Ursus powstał w 2002 roku. Pierwotny budynek zaprojektowali architekci z Archicon Pracownia Autorska z Warszawy. Po ponad 10 latach podjęto decyzję o rozbudowie – jej projekt powierzono pracowni SUD Architectes, wykonanie zaś spółce Agmet. Prace trwały nieco ponad rok, aż we wrześniu 2015 r. pierwsi klienci mogli zobaczyć centrum w nowej odsłonie – nie tylko z szerszą ofertą sklepów, ale także w ciekawej oprawie architektonicznej. Postawiono na naturalne oświetlenie i wielkopowierzchniowe szklane witryny. Czarna, nowoczesna elewacja została dopasowana do istniejącej części obiektu. Ważnym celem była energooszczędność budynku, dlatego zastosowano technologie, które według szacunków mają pozwolić na zaoszczędzenie ponad 250 MWh w ciągu pięciu lat funkcjonowania centrum. 

» Specyfika obiektów handlowych

Projekty centrów handlowych należą do najbardziej wymagających pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Obiekty te pełnią wiele funkcji: od handlowych, przez usługowe, po rozrywkowe, przyciągając tym samym ogromną liczbę osób – często nieznających zasad postępowania w przypadku zagrożenia. Do tego dochodzi psychologia tłumu, która zwykle wpływa niekorzystnie na sprawną ewakuację. Zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej, np. wybuchu pożaru, to wyzwanie, przed którym stają projektanci i architekci realizujący tego typu inwestycje. 

» Dym groźniejszy od ognia

Dym, czyli toksyczne produkty rozkładu termicznego i spalania, jest odpowiedzialny w prawie 90% za śmiertelność podczas pożarów. Rozprzestrzenia się szybko, ogranicza widoczność i często stanowi pierwsze zagrożenie, jeszcze przed ogniem. Skuteczny, dobrze zaprojektowany system oddymiania pozwala nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także sprawnie przeprowadzić ewakuację osób znajdujących się w budynku. Jednym z jego elementów są okna oddymiające, często stosowane w centrach handlowych, gdzie występują duże przeszklone powierzchnie i świetliki, tak jak w Factory Ursus. W tym wypadku projektanci postawili na okna dachowe Euro-SHEV firmy D+H Polska. Ich nazwa pochodzi od angielskiego smoke and heat exhaust ventilation (systemy rozprzestrzeniania dymu i ciepła). 

» Okna oddymiające w świetliku

Przy projektowaniu i doborze dachowych urządzeń oddymiających i przewietrzających należy wziąć pod uwagę kierunek wiatru bocznego, kąt nachylenia dachu lub świetlika oraz strefę obciążenia śniegiem. W Polsce norma wyszczególnia pięć takich stref i w zależności od tego, w której z nich zlokalizowana jest inwestycja, w obliczeniach uwzględnia się odpowiedni wskaźnik naporu śniegu. Jest to ważne zarówno przy doborze okna, jak i odpowiedniego rodzaju i liczby siłowników. – W Factory Outlet zaprojektowano podłużny, dwuspadowy świetlik, dlatego też do oddymiania zaproponowaliśmy podwójne okna kalenicowe – mówi Kamil Majewski, Product Manager D+H Polska. – Okna kalenicowe połączone są ze sobą górną częścią kołnierza zespalającego. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także zapewnia dopływ dużej ilości naturalnego światła. 

» Rola owiewek

Zwykle najwięcej kłopotów przy obliczaniu czynnej powierzchni oddymiania przysparza projektantom określenie bezwymiarowego współczynnika przepływu dymu przez okno – mówi Kamil Majewski. – Zgodnie z normą PN-EN 12101-2 musi on uwzględniać wpływ wiatru bocznego na okna dachowe. Do tego typu okien dla poprawy współczynnika przepływu i powierzchni czynnej oddymiania stosuje się deflektory wiatrowe metalowe lub szklane, zwane też owiewkami. Tutaj inwestor zdecydował się na pierwszy wariant – dodaje. 

» Funkcjonalność i estetyka

Okna oddymiające D+H – ze względu na swoją wagę – zostały wyposażone w napędy zębatkowe ZA105/1000-HS. Ich sterowanie odbywa się przez zintegrowany system elektronicznej synchronizacji oznaczony symbolem BSY+. Umożliwia on równomierne rozłożenie ciężaru skrzydła okiennego, jego bezpieczne otwieranie i zamykanie, jak też wyłączanie wszystkich napędów w przypadku przeciążenia. Napędy D+H można lakierować na dowolny kolor, również odwzorowujący wybraną fakturę, dzięki czemu to rozwiązanie da się bez trudu wpasować w każdy projekt architektoniczny. Okna wyprodukowane przez FKA-ALU i wyposażone w napędy firmy D+H wykonano na systemie MB-SR50 firmy Aluprof. W efekcie udało się uzyskać wrażenie subtelnego szklanego zwieńczenia, które jednocześnie spełnia kilka bardzo ważnych funkcji: doświetla ciągi piesze pasażu oraz zapewnia ich oddymianie w przypadku sytuacji pożarowej.
#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Automatyzacja linii do anodowania w firmie Effector S.A.

Automatyzacja linii do anodowania w firmie Effector S.A.

Przedmiotem prowadzonych inwestycji w spółce Effector...

VEYNA INDIVIDUAL – nowa paleta kolorów z wyczuwalną strukturą

VEYNA INDIVIDUAL – nowa paleta kolorów z wyczuwalną strukturą

Nowe kolory charakteryzują się ciekawą strukturą...

Move – jeden system, wiele możliwości

Move – jeden system, wiele możliwości

MACO i HAUTAU łączą kompetencje, by zaprezentować...

System przesuwny Ponzio do apartamentów – wygoda w użytkowaniu

System przesuwny Ponzio do apartamentów – wygoda w użytkowaniu

System Ponzio SL 1700TT to innowacyjne rozwiązanie,...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria